Výživa

500 kalórií za deň


Výživové kokteily sa často používajú pri nízkokalorických diétach.

Marili Forastieri / Lifesize / Getty Images

Jesť 500 kalórií denne môže znamenať, že nedokážete uspokojiť denné potreby živín vo vašom tele. V niektorých prípadoch je však vhodná strava s obsahom kalórií 500, najmä pre morbídne obéznych jedincov, ktorí hľadajú rýchly úbytok hmotnosti a znižujú riziká ochorenia. Ak uvažujete jesť 500 kalórií denne, aby ste schudli, robte tak iba pod dohľadom lekára.

Pozadie

Diéty, ktoré poskytujú 500 kalórií denne, sa klasifikujú ako diéty s veľmi nízkym obsahom kalórií, čo sú diéty obsahujúce 800 kalórií alebo menej denne, uvádza sa informačná sieť na kontrolu hmotnosti. Obézni jedinci, u ktorých existuje vysoké riziko zdravotných problémov spojených s obezitou, môžu mať úžitok z konzumácie 500 až 800 kalórií denne, ale iba pod lekárskym dohľadom. Päťsto kalorická strava sa môže použiť aj v klinickom prostredí u pacientov, ktorí nedávno podstúpili stratu hmotnosti obídením žalúdka.

Výhody

Chudnutie - ak máte nadváhu alebo ste obézni - je najväčšou výhodou jesť 500 kalórií denne. Pri používaní diét s veľmi nízkym obsahom kalórií sa často vyskytuje rýchla strata hmotnosti 3 až 5 libier týždenne. Štúdia uverejnená v roku 2013 v publikácii „Diabetes“ uvádza, že jesť 500 kalórií denne pomohlo diabetickým pacientom stratiť rovnako veľkú váhu - a zlepšiť citlivosť na inzulín a hladinu glukózy nalačno - ako pacienti, ktorí podstúpili chirurgický zákrok na obídení žalúdočných bypassov roux-en-y.

Nevýhody

Veľmi nízkokalorická strava, najmä 500-kalórie, má niekoľko nevýhod. Mnoho dospelých cíti hlad, keď jesť iba 500 kalórií denne. Tieto diéty s veľmi nízkym obsahom kalórií si vyžadujú pravidelné návštevy lekára a prísny lekársky dohľad. Informačná sieť na kontrolu hmotnosti uvádza, že strava s nízkym obsahom kalórií môže spôsobiť zápchu, hnačku, nevoľnosť, únavu a tvorbu žlčníkov spôsobenú rýchlym chudnutím. Niektorí lekári môžu odporučiť, aby ste užívali lieky, aby ste zabránili tvorbe žlčových kameňov, keď jete 500 až 800 kalórií denne.

Dôležité informácie

Nemusíte jesť 500 kalórií denne, aby ste vyliali libru. V skutočnosti, pokiaľ nie ste morálne obézni a pod dohľadom zdravotníckeho personálu, nie je najlepšia voľba 500 kalórií. Preskúmanie uverejnené v roku 2006 v správe „Oesprávnosť“ uvádza, že diéty s nízkym obsahom kalórií nie sú z dlhodobého hľadiska efektívnejšie ako diéty s nízkym obsahom kalórií, ktoré poskytujú 1 000 až 1 500 kalórií denne. Národný inštitút srdca, pľúc a krvi navrhuje, aby ženy konzumovali 1 000 až 1 600 kalórií denne a muži konzumujú 1 200 až 1 600 kalórií denne, ak majú nadváhu alebo sú obézni a ak chcú bezpečne a efektívne zbaviť libier.