Vhodnosť

Môže byť príliš veľa strečing zlé?

Môže byť príliš veľa strečing zlé?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Prílišné roztiahnutie alebo použitie zlej formy môže spôsobiť zranenie.

Zdroj obrazu / digitálne videnie / obrázky

Americká rada pre cvičenie a Americká vysoká škola športového lekárstva tvrdia, že strečing je dôležitou súčasťou dobre zaobleného cvičebného programu. Obe organizácie však zároveň vyzývajú k opatrnosti, pokiaľ ide o jej potenciálne negatívne účinky. Prílišné roztiahnutie svalu alebo predtým, ako je správne zohriate, môže spôsobiť zranenie a statické rozťahovanie skôr, ako iné formy činnosti môžu viesť k horšiemu výkonu.

Výhody strečing

Oficiálne stanovisko ACSM je, že strečing je „rozhodujúci pre udržanie spoločného rozsahu pohybu“. Americká rada pre cvičenie tiež uvádza prevenciu úrazov, znížené svalové napätie a relaxáciu ako výhody pravidelného tréningu flexibility. Obidve organizácie však tvrdia, že tieto výhody sa môžu dosiahnuť s natiahnutím za 60 sekúnd pre každú svalovú skupinu dvakrát týždenne. Aby ste si udržali flexibilitu a rozsah pohybu, nemusíte sa príliš natahovať. Načasovanie napínania tiež ovplyvňuje jeho účinnosť, s najväčšími výhodami statického napínania prichádza skôr po tréningu ako skôr.

Možné nebezpečenstvo preťahovania príliš veľa

Natiahnutie svalu, ktorý nie je zohriaty, aj keď trochu, predstavuje veľké riziko zranenia. Zahrievacie činnosti by mali postupovať postupne, od ľahkej až po strednú aktivitu, ktorá skutočne zvýši teplotu svalového tkaniva. Statické strečing alebo strečing, pri ktorom je rovnaká poloha držaná dlhší čas, nezahrieva svaly, a preto nie je bezpečná voľba pre zahrievaciu aktivitu. Prílišné roztiahnutie alebo prekonanie nepohodlia je nebezpečné, aj keď sú svaly teplé. Vypočujte si signály svojho tela a ustúpte, ak počas úseku cítite bolesť.

Statické rozťahovanie znižuje výkon

Najlepšie spôsoby, ako pretiahnuť

ACE odporúča, aby sa dynamické napínanie alebo napínanie, ktoré zahŕňa pohyb kĺbu v jeho rozsahu pohybu, uskutočňovalo pred inými činnosťami. Začnite s päťminútovou ľahkou aeróbnou aktivitou, napríklad chôdzou, aby sa zvýšila teplota tela, a potom vykonajte pohyby, ktoré zahŕňajú svalové skupiny a napodobňujú pohyby činnosti, ktorú budete vykonávať. Ak chcete dosiahnuť flexibilitu, vykonávajte statické ťahy po vašej aktivite, keď je telo už dosť teplé. Použitím správnej formy natiahnite každú hlavnú svalovú skupinu len do tej miery, že pohyb je obmedzený na 15 až 30 sekúnd, pričom na dosiahnutie najlepších výsledkov vykonajte každé natiahnutie dvakrát až štyrikrát.

Štúdia z roku 2014 uverejnená v časopise The Journal of Strength and Conditioning porovnávala účinky dynamického napínania - pri ktorom sa napínate pri pohybe - v porovnaní so statickým napínaním na výbušný atletický výkon a schopnosť šprintu po 24 hodinách. Šestnásť mladých futbalistov, všetkých mužov, vykonalo celý deň 15 minút statického alebo dynamického natiahnutia, kým sa zapojilo do týchto typov aktivít. Vedci zistili, že dynamické rozťahovanie síce zvýšilo výkon účastníkov, ale statické rozťahovanie ho znížilo. Statické strečing môže pomôcť po tréningu, ale vo všeobecnosti sa pred intenzívnym cvičením neodporúča.

Zdroje (5)Komentáre:

 1. Raymond

  whether there are analogues?

 2. Christophe

  Congratulations, your opinion will come in handy

 3. Tojazshura

  Something to me personal messages do not come out, the lack that this

 4. Nathrach

  Wonderfully, this very valuable message

 5. Everard

  Ďakujem za vysvetlenie, čím jednoduchšie, tým lepšie...Napíšte správu