Vhodnosť

Je možné stratiť telesný tuk, ale nezmeniť hmotnosť?


Hmotnostný tréning vytvára svalovú hmotu.

Comstock / Comstock / Getty Images

Pre väčšinu ľudí, ktorí začínajú s diétou a cvičením, je cieľom chudnutie. V niektorých prípadoch si možno nevšimnete zmenu mierky, ale keď začnete strácať palce, môže sa stať, že sa oblečenie uvoľní. Táto zmena sa dá pripísať strate telesného tuku a súčasnému nárastu svalovej hmoty.

Telesný tuk verzus štíhly sval

Libra je libra bez ohľadu na to, či ide o chudé svalstvo alebo tuk. Rozdiel je v hustote každého z nich, pričom svaly sú omnoho hustejšie ako tuk. Keď začnete cvičebný program, začnete do tela pridávať svaly spolu s spaľovaním kalórií z tuku. Keby ste spálili 3 500 kalórií, stratili by ste jednu libru. Ak by ste súčasne pridali jednu libru svalov, na stupnici by ste nevideli zmenu, ale stále by ste spálili tuk.

Získanie svalovej hmoty prostredníctvom silového tréningu

American College of Sports Medicine odporúča tréning rezistencie pre každú veľkú svalovú skupinu dvakrát až trikrát týždenne. Výcvik môže pozostávať z voľných závaží, hmotností strojov, pásov odporu alebo telesnej hmotnosti a mal by zahŕňať dve až štyri sady 10 až 15 opakovaní každého cvičenia.

Kardiovaskulárne cvičenie na chudnutie telesného tuku

Ak chcete stratiť telesný tuk, musíte spáliť 3 500 kalórií viac, ako konzumujete. Kardiovaskulárne cvičenie je efektívny nástroj na rýchle spaľovanie mnohých kalórií. American College of Sports Medicine odporúča najmenej 150 minút aeróbneho cvičenia strednej intenzity každý týždeň. Počet spálených kalórií závisí od spôsobu činnosti, ktorý si vyberiete, od vašej telesnej hmotnosti a od toho, ako intenzívne sa rozhodnete pracovať. Napríklad osoba s hmotnosťou 150 libier by spálila približne 190 kalórií za hodinu chôdze rýchlosťou 3,5 míľ za hodinu, zatiaľ čo tá istá osoba by spálila 612 kalórií za hodinu s joggingom rýchlosťou 6 míľ za hodinu.

Kombinácia silového a kardiovaskulárneho tréningu

Masívny cvičebný program, ktorý kombinuje odpor a kardiovaskulárny tréning, môže viesť k strate telesného tuku a zvýšeniu svalovej hmoty. Zmena sa nemusí prejaviť na stupnici, ale pravdepodobne bude zrejmá v tom, ako sedí vaše oblečenie. Je dôležité pamätať na to, že strava zohráva pri chudnutí kľúčovú úlohu a konzumácia kalórií, ktoré spaľujete kardiovaskulárnym cvičením, vám môže zabrániť dosiahnuť ciele týkajúce sa chudnutia. Pred začatím akejkoľvek diéty alebo cvičebného programu sa vždy poraďte so svojím lekárom.