Vhodnosť

Môžete si skutočne po bolesti cvičiť svaly?


Vysoké tréningové zaťaženie alebo začlenenie nového tréningového programu vás môžu cítiť bolestivé.

Photodisc / Photodisc / Getty Images

Po tréningu sa akútna bolestivosť často mýli za oneskorenú bolesť svalov (DOMS). Akútna bolesť sa vyvíja počas tréningu, zatiaľ čo DOMS sa zvyčajne vyvíja hodiny po tréningu a spôsobuje najväčšiu bolesť 24 až 48 hodín po vykonaní cvičenia. Podľa American College of Sports Medicine sú príčiny DOMS zložité. Je však dobre známe, že mnoho druhov fyzickej aktivity môže spôsobiť oneskorenú bolesť.

Príčiny

Fyziologické mechanizmy, o ktorých sa predpokladá, že spôsobujú DOMS, nie sú úplne pochopené. „Fitness: Kompletný sprievodca“, ktorý vydala organizácia ISSA, vysvetľuje, že DOMS spôsobujú tri veci. Hypotéza spazmu navrhuje, že DOMS je spôsobená ischémiou, ktorá vedie k hromadeniu látok spôsobujúcich bolesť v tele. Ischémia je výsledkom mechanickej prekážky v zásobovaní krvi. Druhým je poškodenie spojivového tkaniva, ktoré sa vyvíja v dôsledku prerušenia spojivového tkaniva. DOMS môže byť tiež spôsobený mikrotraumou alebo drobnými slzami vo svalových vláknach.

Pohyby

DOMS môžu byť vyvolané činnosťami, ktoré umožňujú predĺženie svalu pri pôsobení napätia. Predĺženie svalu pri kontrakcii je známe ako excentrická kontrakcia. Príklady pohybov zahŕňajúcich excentrické kontrakcie zahŕňajú fázu spúšťania krútenia bicepsom alebo chôdzu, počas ktorých sú štvorhlavé kĺby aktívne po náraze päty, keď sa koleno ohýba. Činnosti, ako je vzpieranie, skákanie, chôdza z kopca alebo stupňová aerobik, zahŕňajú excentrické kontrakcie, a preto majú tendenciu vyvolávať oneskorenú svalovú bolesť.

Citlivosť na svalovú bolesť

Bez ohľadu na anaeróbne alebo aeróbne tréningové skúsenosti je každý náchylný na DOMS. Keď sa však vaše telo naďalej prispôsobuje stresu, ktorý naň kladiete, závažnosť bolestivosti sa znižuje. Na rozdiel od toho, ak vykonávate činnosť, na ktorú nie ste zvyknutí alebo zvyšujete svoju tréningovú záťaž, existuje zvýšené riziko závažnejšej svalovej bolesti. Výsledkom je, že je najlepšie postupne sa prepracovať do nového cvičebného programu alebo pomaly zvyšovať tréningové zaťaženie.

Znižovanie bolestivosti svalov

Bohužiaľ, žiadna liečba nedokázala zabrániť DOMS. Symptómy však môžete zmierniť rôznymi spôsobmi. Podľa výskumného článku s názvom „Účinky masáže na oddialenie nástupu svalovej bolesti, opuchnutie a obnovenie funkcie svalov“ môže použitie ľadu alebo masáž pomôcť zmierniť bolesť. Ak ľadová náplň nestačí, šťava z melónu môže pomôcť znížiť DOMS. Podľa časopisu „Journal of Agricultural and Food Chemistry“ môže l-citrulín, aminokyselina nachádzajúca sa v šťave z melónu, pomôcť športovcom predchádzať bolestivosti svalov po náročnom tréningu.