Vhodnosť

Môžu byť odporové pásy nahradené za Pullup Bar?


Budujte silu pomocou pásov.

Jupiterimages / Comstock / Getty Images

Pullup je skutočný tresk za vaše dolárové cvičenie, ktoré pracuje s množstvom svalov v hornej časti chrbta, bicepsov a ramien. Pomocou lišty na vytiahnutie môžete vykonávať aj zavesenia zdvíhania nôh, kolien, rôzne variácie vytiahnutia a pokročilejšie pohyby, ako sú napríklad svaly. Ak vaša telocvičňa nemá rozťahovaciu lištu alebo trénujete doma bez toho, aby ste si ju zabezpečili, namiesto toho investujte do skupiny odporových pásiem. Pohyby sa môžu líšiť, ale stále môžete zacieliť na rovnaké svalové skupiny a dať si náročný tréning.

Budovanie chrbta

Počas vyťahovania pracujete s kosoštvorcami, západkami a pascími na hornej časti chrbta. Ale všetky tieto svaly môžete zasiahnuť aj pásom odporu - jednoducho ho použite rovnako, ako by ste činili činky, činky alebo káble. Trénerka Kellie Davis z Greatist.com odporúča ohýbané rady pásov. Postavte sa na pásik s koncom v každej ruke a ruky vystreté smerom nadol, ohnite sa dopredu a ťahajte ruky nahor po bok. Sediace riadky môžete robiť aj tak, že si sadnete, pripevníte stred pásma okolo zabezpečeného nízkeho predmetu a veslováte, ako by ste na káblovom stroji. Rozťahujte sa tým, že držíte pás pred sebou v dĺžke ramena a ťaháte konce od seba, zatiaľ čo lakte sú rovné.

Odstreľovanie Biceps

Spolu s chrbtovými svalmi sa zameriavajú aj vaše bicepsy. Náhradné cvičenia s odporovým pásmom, ako sú ohnuté riadky a sediace riadky, aby pracovali s bicepsmi ako sekundárne svaly alebo zacieľovali bicepsy s kučerami rúk. Ak chcete vykonať kučery, postavte sa na pás, ako ste to urobili pre ohnuté riadky, a držte jeden koniec v každej ruke dlaňami smerujúcimi dopredu. Predlaktia stočte k pleciam, lakte držte zastrčené a vráťte sa do východiskovej polohy.

Úrovne obtiažnosti

V mnohých ohľadoch je ľahšie meniť úrovne obtiažnosti s pásmami ako s pullups. Výťahy s telesnou hmotnosťou sú pre bežných cvičencov veľmi náročné, ale môžete ich uľahčiť tak, že oviniete pásku cez lištu a použijete ju ako pomôcku, alebo budete pracovať na asistovanom vyťahovacom stroji. Prípadne zvýšte intenzitu nosením závažia. Tieto úpravy však nie sú vždy možnosťami. S pásmami však môžete meniť úrovne intenzity nielen zmenou počtu sád a opakovaní, ktoré vykonávate, ale aj použitím rôznych pásiem. Podľa trénera Dave Schmitza nájdete pevnejšie pásma, ktoré ponúkajú väčšiu odolnosť, ako aj pásma rôznych veľkostí, od pásiem šírky 1/2 palca až po megafón 4 palce.

Zabalenie vecí

Najlepšie výsledky dosiahnete, keď vo svojej tréningovej rutine vykonáte cvičenia pullups aj odporových pásov. Ak nemáte k dispozícii žiadne pomôcky na cvičenie na páse alebo silový tréning, pullups sú účinnými krokmi pri práci na hornej časti tela. Pre väčšiu rozmanitosť svojich tréningov však začleňte aj kapely. Pre budovanie hrubej sily ponúkajú pullups lepšiu voľbu, pretože zahŕňajú zdvíhanie celej vašej telesnej hmotnosti, ale môžete byť silnejší aj pomocou ťažších pásov.