Vhodnosť

Môže beh napnúť pľúca?

Môže beh napnúť pľúca?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Musia sa posilniť svaly, ktoré vám pomôžu dýchať.

Ak po operácii pociťujete bolesť v pľúcach a nemáte pľúcny stav, ako je astma alebo chronická obštrukčná choroba pľúc, CHOCHP, pravdepodobne sú napnuté svaly, ktoré používate na dýchanie, nie samotné pľúca. Rovnako ako svaly na nohách musia byť trénované, tak aj svaly, ktoré používate na dýchanie. Či už len začínate bežať rutinu alebo pridávate kilometre do svojho behu, tieto svaly potrebujú čas na posilnenie.

Dýchajte správne

Dýchanie z vašej bránice

Ak chcete otestovať, či dýchate z bránice, bežte dosť dlho na to, aby ste začali dýchať ťažko. Prestaňte bežať a keď stále ťažko dýchate, položte jednu ruku na hruď a druhú na brucho. Sledujte svoje ruky, aby ste zistili, čo sa viac pohybuje. Ak sa ruka na hrudi pohybuje viac, zamerajte sa na to, aby brucho stúpalo pri každom vdychovaní a pri každom výdychu padalo. Ako pri každej novej zručnosti, aj predtým, ako sa stane ľahkou, vyžaduje prax.

Beh v studenom vzduchu

Beh v studenom vzduchu môže spôsobiť pocit pálenia v pľúcach. Nie je to škodlivé, ale môže to byť bolestivé. Aby ste zabránili tomuto pocitu pálenia, behajte so šálou alebo šatkou okolo nosa a úst. Vytvára sa tým teplé a vlhké prostredie, cez ktoré prechádza studený vzduch, takže pľúca nemusia pracovať tak tvrdo.

Cvičenie kontroly dychu

Aj keď nemôžete regulovať teplotu, môžete ovládať, ako dobre ovládate svoj dych, čo vám môže pomôcť zefektívniť tréning na vašich behoch. Zvážte využitie Pilates, ktorý ovláda váš dych, aj keď silno zasiahnete svoje jadro, alebo sa zúčastnite jogy, ktorá zdôrazňuje dýchanie. Meditačná prax môže tiež zvýšiť vaše povedomie o vašom dychu, čo by vám mohlo počas behu prospieť.

Ďalšie úvahy

Pľúca sa môžu poškodiť v dôsledku nadmerného zaťaženia alebo v chlade, ale môže to byť tiež príznakom závažného stavu, ako je napríklad pohrudnice. Pleurisy je zápal pohrudnice, čo je membrána obklopujúca pľúca. Pri hlbokých dychoch to môže spôsobiť ostrú bolesť. Pleurisy môže byť príčinou mnohých ďalších podmienok. Ak je bolesť intenzívna a nevysvetlená, mali by ste kontaktovať svojho lekára.

Keď dýchate, mala by membrána urobiť asi 80 percent práce, podľa dr. Everetta Murphyho, bežca a pulmonológa. Membrána je veľký sval tesne pod hrudnou klietkou, ktorý otvára vaše pľúca a umožňuje vám používať viac vzduchových vakov na dych. Použitím väčšieho množstva vzduchových vakov vdychujete pri každom dychu viac kyslíka. Tieto hlbšie dychy nakoniec spôsobujú menšie namáhanie svalov a urobia z vás rýchlejší bežca.