Vhodnosť

Môžu chudí ľudia bežať rýchlejšie?


Orezávanie telesného tuku môže zlepšiť váš výkon ako bežca.

Rýchly beh vyžaduje dobrú genetiku a solídny tréning - jednoducho chudnutie neznamená, že ste rýchlym bežcom, ale môže vám pomôcť. Strata nadváhy môže zvýšiť rýchlosť, ale nie je náhradou za školenie. Aj keď schudnete, existuje limit, v akom množstve vám to môže skutočne pomôcť - ak schudnete, môže vás to skutočne spomaliť.

Rozjasnite sa pre rýchlosť

Strata nadváhy môže zlepšiť váš chod. Podľa webovej stránky Runner's World môžete vyraziť až 20 sekúnd z každej míle za každých 10 libier, ktoré stratíte. V pretekoch 5 000 by to znamenalo približne minútu úspor. V maratóne, ktorý meria 26,2 míľ, by to mohlo zlepšiť váš čas o takmer 9 minút.

Prečo je ľahší pre beh lepší

Ľahkosť zlepšuje vaše doby behu, pretože zvyšuje vaše maximálne vychytávanie kyslíka alebo max. VO2. VO2 max je maximálne množstvo kyslíka, ktoré môže vaše telo dodať vašim svalom. Keď schudnete, vaše telo bude ľahšie dodávať kyslík do vášho tela. A keď vaše telo dokáže účinnejšie dodávať kyslík do našich svalov, môžete bežať rýchlejšie. Výskum publikovaný v PLoS One v roku 2014 poznamenáva, že BMI je najviac obmedzujúci pre udalosti na veľké vzdialenosti - to znamená, že čím dlhšie budete jazdiť, tým ľahší bude mať úžitok z vášho času.

Existujú limity

Strata hmotnosti vás nezrýchli, ak už ste ľahký. Podľa University of Pennsylvania nie sú žiadne dôkazy o zdravotných výhodách pri znižovaní telesného tuku pod 8 percent u mužov alebo 14 percent u žien. Pokus stratiť príliš veľa tuku môže mať negatívny vplyv na vaše zdravie a atletický výkon. Podľa webovej stránky RunnersConnect môže rýchly úbytok hmotnosti tiež brzdiť váš chod, pretože to môže spôsobiť stratu svalovej hmoty spolu so stratou tuku.

Výsledky nie sú zaručené

Jednoducho byť chudá nezaručuje, že budete dobrým bežcom. Ťažší bežec, ktorý pravidelne trénuje, môže prekonať bežca s malým telesným tukom. Ako poznamenáva Univerzita v Pensylvánii, „hoci sa zdá, že nízka úroveň telesného tuku súvisí so zlepšeným výkonom, samotné zloženie tela nie je veľkým prediktorom športového úspechu.“ Spoločnosť Runner's World vysvetľuje, že na vaše VO2 max majú vplyv aj ďalšie faktory, ako napríklad prevádzková ekonomika. Ak chcete dosiahnuť lepšiu prevádzkovú výkonnosť, mali by ste sa zamerať na svoj tréning a zároveň sa snažiť udržať percento telesného tuku zdravé.