Vhodnosť

Môžu drepy byť zlé pre kolená a chrbát aj pri správnej technike?

Môžu drepy byť zlé pre kolená a chrbát aj pri správnej technike?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Aj pri dobrej forme môže drep spôsobiť zranenie kolien a chrbta.

Digital Vision / Digital Vision / Getty Images

Squat je efektívne cvičenie na spodnej časti tela, ktoré zlepšuje silu, rozvíja svalovú hmotu a zlepšuje pružnosť. Cvičenie je možné vykonávať iba s telesnou hmotnosťou, s ľahkou hmotnosťou alebo s ťažkou hmotnosťou, čo z neho robí ideálne cvičenie pre bežcov aj powerliftery. Jedným z potenciálnych problémov pri cvičení je, že jeden hlavný kĺb nesie nátlak sily výťahu - kolená. Aj pri použití presne dokonalého tvaru môže drep spôsobiť zranenie kolien alebo chrbta, najmä ak sa pokúsite zdvihnúť priveľa váhy alebo ak rehabilitujete predchádzajúce zranenie.

Kryjem ti chrbát

Vážený drep má dve verzie: predný a zadný. Každá variácia závisí od toho, kde držíte lištu, a predná verzia môže klásť o niečo menej stresu na hornú časť chrbta. Zadný drep, aj keď má presnú formu, môže napnúť ramená a hornú časť chrbta. Obe verzie drepu zaberajú do zadnej reťaze a hoci dobrá forma znižuje riziko zranenia, akýkoľvek pohyb proti odporu môže spôsobiť vyladenie alebo ťah.

Ohnuté koleno

Obe verzie váženého drepu dopadajú na kolená presne rovnakým spôsobom. Väčšinu pohybu cvičenia uľahčujú kolená; Dokonalá forma drepu môže stále spôsobiť zranenie kĺbov, väzov alebo šliach kolena. Akékoľvek predchádzajúce zranenie kolena v ktoromkoľvek bode vášho života môže zvýšiť riziko zhoršenia tohto zranenia v dôsledku vykonávania drepov.

Nepreháňajte to

Dobrá forma nie je jediným faktorom, pokiaľ ide o zranenie spôsobené drepmi, a ani predchádzajúca história zranení. Pretrénovanie môže spôsobiť mierne až ťažké zranenia kolien a chrbta, ak jednoducho robíte drepy príliš často, bez toho, aby ste medzi tréningom poskytli dostatok času na zotavenie. Svaly a kĺby, ktoré pôsobia na uľahčenie pohybu kolien aj zadného reťazca počas drepu, musia pred ďalším opracovaním odpočívať najmenej jeden celý deň; v priebehu času priveľa tréningov bez regeneračného času zníži schopnosť kĺbov a šliach liečiť sa alebo sa svalové tkanivo úplne regeneruje. To znižuje vašu schopnosť úspešne podporovať váhu počas cvičenia a môže spôsobiť zranenie.

Zvážte svoje možnosti

Aj v prípade, že sa počas cvičenia pokúsite zdvíhať priveľa váhy, môže drep aj napriek dobrej forme, dobrému zdraviu a správnemu rozvrhu spôsobiť zranenie. Platí to najmä pre kolená a dolnú časť chrbta. Príliš veľká váha na činku jednoducho napne a natiahne svaly, zatiaľ čo sa počas cvičenia snaží tlačiť nahor alebo nadol. Nadmerná váha tiež sťažuje udržiavanie presnej formy; iné oblasti tela sa môžu nedobrovoľne zachytiť, aby podopierali výťah, čo môže spôsobiť zranenie.