Vhodnosť

Môžete začať behať vo veku 55 rokov?


Ľudia vo veku 50 rokov môžu mať z joggingu úžitok.

Tovarový kop / Tovarový kop / Getty Images

Starnutie prináša neuveriteľné množstvo fyzických problémov, ale to neznamená, že ich musíte čeliť z hojdacej stoličky. Zostať aktívny nielen pomáha znižovať riziko srdcových chorôb, mozgovej príhody a určitých druhov rakoviny, ale pravidelné cvičenie je dobré pre mozog a pomáha udržiavať pevné svaly a pružnú pokožku. Jogging je jedna z najjednoduchších foriem cvičenia, ktoré si môžete vychutnať, pretože vyžaduje veľmi malé vybavenie a dá sa vykonať takmer kdekoľvek. Ešte lepšie je nastaviť si vlastné tempo, ktoré vám umožní nastaviť, dosiahnuť a prekročiť ciele spôsobom, ktorý je náročný a pohodlný.

Tip

  • Jogging môžete začať vo veku 55 a viac rokov, ak začnete pomaly a dodržiavate základné bezpečnostné pravidlá.

Prebúdza sa

Jediným skutočne dôležitým podvozkom, ktorý potrebujete, sú kvalitné a dobre padnúce topánky. Neaplikujte iba pár generických tenisiek vo vašom miestnom obchode big-box. Choďte do športového obchodu a nájdite zamestnanca, ktorý vie, ako sa hodí na bežecké topánky.

Keď beháte, vaše nohy opuchnú, takže noste rovnaký druh ponožiek, ktoré chcete spustiť a nakupovať neskoro popoludní alebo večer. Vaša noha by mala byť schopná sa trochu pohybovať vo všetkých smeroch vnútri topánky a potrebujete najmenej palcovú šírku priestoru medzi najdlhšou špičkou a prednou časťou topánky. Obe topánky obtočte a trochu obtočte, aby ste sa uistili, že sú pohodlné.

Ak ste žena, budete potrebovať robustnú podpornú podprsenku, aby vaše prsia boli podopreté a takmer nepohyblivé. Ženy väčšie ako veľkorysý pohár C často považujú za pohodlnejšie nosiť dve podprsenky, pevnejšie vedľa pokožky, na ktorej je väčšie pokrytie.

Typ bežeckého oblečenia, ktorý si vyberiete, je vecou osobného vkusu, takže možno budete musieť vyskúšať niekoľko rôznych štýlov, kým nenájdete, čo pre vás funguje. Priedušné látky, ktoré odvádzajú pot od pokožky, sú vo všeobecnosti dobrou voľbou. Uistite sa, že čokoľvek, čo budete nosiť, sa nezaväzuje ani nedeformuje, pretože to, čo je na pár sekúnd nepríjemné, sa z dlhodobého hľadiska stane neznesiteľným.

Začať pomaly

Ak ste nikdy predtým nebežali, najlepší spôsob, ako začať, je svižná prechádzka trikrát až päťkrát týždenne. Chôdza po dobu 15 minút, potom sa otočte a vráťte sa. Keď to dokážete pohodlne, zmapujte trasu 1 míľu a choďte pešo trikrát až päťkrát týždenne.

Spustite jogging pomocou intervalovej metódy. Prejdite 10 krokov a potom spustite 10 krokov. Zvýšte počet krokov, ktoré vykonáte, hneď ako sa budete cítiť dobre s tempom, ktoré ste nastavili. Chôdza 10 krokov a beh 20, potom pešo 10 krokov a beh 30 a tak ďalej, kým môžete zabehnúť celú míľu bez chôdze vôbec.

Dbajte na to, aby ste si nechali kolená na nohách a vaše bránice zastrčené. Buďte zvlášť opatrní, ak jazdíte na nerovnom povrchu, pretože zotavenie po páde môže trvať dlhšie, ak máte viac ako 55 rokov.

Vyzdvihnutie tempa

Až sa pohodlne pobežíte, urobte si jogging svoju 1 míľovú trasu. Pokúste sa zvýšiť svoj čas o jednu až dve minúty týždenne. Ak ste zabehali najrýchlejším tempom, s ktorým ste spokojní, zvýšte svoju trasu na 1,5 míle. Možno budete musieť spomaliť tempo, kým si nezvyknete na dlhšiu trasu, ale to je v poriadku.

Znižujte svoj čas a zvyšujte počet najazdených kilometrov, až dokážete ľahko prejsť rýchlosťou 3,5 km rýchlosťou 10 minút na míľu alebo menej, ak máte radi výzvu. Ak nie, behom 30 minút tempom, ktorý je dostatočne pohodlný na konverzáciu aspoň trikrát týždenne, stačí, keď si vyčistíte hlavu, posilníte svoje kosti, zvýšite krvný obeh a zvýšite náladu.

Spustenie prvého závodu

Beh 5k alebo 3,1 míle môže byť skôr spoločenskou udalosťou ako atletickou, a preto sú pre nových bežcov taký dobrý nápad. Väčšina komunít má niekoľko rôznych zábavných cyklov, z ktorých často profituje charita. Niektoré z nich sú jednoduché behy, zatiaľ čo iné pridávajú ďalší vkus tým, že vás striekajú netoxickým farebným náterom pri každej míľovej značke alebo povzbudzujú bežcov, aby sa zúčastňovali na kostýmoch s tematikou.

Urobte svoj výskum, pretože existujú aj 5k zjazdovky určené pre profesionálnych bežcov, ako napríklad závod v Kalifornii v Carlsbad 5000. Všeobecne platí, že 5k je prístupný pre každého. Mnoho 5ks má špeciálne jazdné pruhy pre mladšie deti, detské kočíky a invalidné vozíky a mnohí tiež umožňujú ľuďom chodiť po kurze namiesto toho, aby ho jazdili. Niektoré preteky zoskupujú ľudí podľa veku, takže sa nemusíte báť, že vás pošliapajú rýchlejšie a mladší bežci.

Tipy a rady

Ak je to možné, trénujte sa, aby ste bežali s fľašou s vodou v ruke. To je zvlášť užitočné, ak žijete vo veľmi horúcom alebo suchom podnebí. Dehydratácia môže byť pri starnutí nebezpečnejšia, takže nosenie vody je dobrý nápad.

Ak beháte počas dňa, aj v zamračených dňoch, vždy noste opaľovací krém s faktorom ochrany pred slnečným žiarením 75 alebo vyšším. Úpal môže byť skutočným nebezpečenstvom pre tenšiu starnúcu pokožku.

Zastrihajte si nechty na nohách, pretože dlhšie môžu byť poškodené tým, že v každom kroku narazíte do vnútornej strany bežeckej obuvi. Ako pri akomkoľvek zranení, aj pri starnutí sa môže pomliaždenie nechtov liečiť dlhšie.