Vhodnosť

Môžete použiť bežiace tenisky na bežiacom páse?


Špicaté topánky sú bežeckým pásom, no všetko ostatné je férová hra.

Thomas Northcut / Photodisc / Getty Images

Pokiaľ ide o „správny“ spôsob behu na bežiacom páse, správna metóda je metóda, ktorá vám umožní dostať sa do príjemného a príjemného cvičenia bez toho, aby došlo k nadmernému poškodeniu vášho tela. Z tohto dôvodu je odpoveďou na otázku, či môžete na bežeckom páse použiť bežecké topánky, hlasné „áno, ale“. Ak uvažujete o tom, že v oblasti podrážky dostanete dvojicu plochých alebo minimalistických topánok s menšou hmotnosťou, najprv sa trochu naučte, o čom sú všetci.

Teória minimalistickej obuvi

Myšlienka minimalistickej obuvi vyzerá takto: Pred príchodom modernej bežeckej obuvi bežali ľudia v mokasínach, inej obuvi s mäkkými podrážkami alebo dokonca naboso, čo pomohlo posilniť všetky svaly chodidla a podporilo väčší zmysel propriocepcie, alebo pocit poznania, kde sú vaše časti tela vo vzťahu k sebe navzájom. Keď sa obchádzali bežecké topánky s vyššími podpätkami a oblúky podporujúcimi uber, a ľudia ich začali používať, niektoré svaly chodidiel sa stali nedostatočne využívanými; ľudia nevenovali pozornosť umiestňovaniu nôh a ich behanie sa zmenilo. Bez tradičnej bežeckej obuvi majú ľudia tendenciu pristávať na nohách alebo na nohách. V tradičnej bežeckej obuvi so zvýšenou pätou majú tendenciu pristáť na vyvýšenej päte, čo môže viac pôsobiť na kolená a ďalšie kĺby.

Výhody bežiaceho pásu

Krása behu na bežiacom páse spočíva v tom, že môžete zastaviť alebo znova začať, kedykoľvek budete chcieť, čo z neho robí dobrý testovací priestor pre túto novú dvojicu plochých topánok. Ak to pre vás nefunguje, môžete sa na chvíľu zastaviť a obliecť si topánky, o ktorých viete, že pre vás dobre fungujú. Môžete tiež ľubovoľne zmeniť sklon, čo vám pomôže pozorovať, ako sa mení vaša chôdza pri zvyšovaní alebo znižovaní sklonu. Je tiež ľahšie monitorovať potenciálne zmeny srdcovej frekvencie alebo spaľovania energie v jednej topánke oproti druhej.

Potenciálne problémy

Ak ste pripravení urobiť prechod na minimalistické alebo bežecké topánky, ktoré nemajú zvýšenú pätu, pristupujte opatrne. Bosé a minimalistické bežce majú pri prepínaní tendenciu mať rovnakú radu: Začnite s malými kúskami naraz. Vyskúšajte svoje ploché topánky na zahriatie a na prvých päť minút behu. Ak ste už tradične nosili tradičnú bežeckú obuv, pravdepodobne si hneď všimnete, že ak sa chcete zamerať na pristátie vpredu alebo v strede chodidla, musíte trochu skrátiť krok. To je normálne. Zastavte sa však po prvých niekoľkých minútach, inak môžete mať skutočne boľavé teľatá. Každý týždeň pridajte trochu viac času, až kým sa vaše chodidlá úplne prispôsobia novým topánkam. Akonáhle si to vyskúšate, budete sa musieť sami rozhodnúť, či beh v minimalistickej obuvi pre vás z dlhodobého hľadiska bude fungovať.

Udržiavajte svoje topánky v dobrom stave

Beh na bežiacom páse nespôsobí toľko poškodenia vašej obuvi, ako je beh na štrku alebo v nepriaznivom počasí, ale nezabudnite, že ploché bežecké topánky sa môžu opotrebovať rýchlejšie ako odrody s hustou podrážkou. Ak ste pretekár, je dôležité si pretekať pred závodom, ale nenoste ich tak často, že by ste ich obliekli. Inými slovami, ak plánujete používať vašu bežeckú obuv na všetky vaše budúce cvičenia na bežeckom páse, možno budete musieť získať ďalšiu dvojicu bežeckých topánok, ktoré si rezervujete pre súťaže.