Vhodnosť

Môžete použiť váhy na bežiacom páse?


Hmotnosti môžu zvýšiť intenzitu vášho tréningu na bežiacom páse.

Jupiterimages / Goodshoot / Getty Images

Chôdza alebo beh na bežiacom páse poskytuje účinné aeróbne cvičenie, ale ak chcete zvýšiť intenzitu cvičenia, môžete použiť ľahké zápästia alebo členky. Obidve doplnky vám pomôžu vybudovať viac svalov, a pretože zvyšujú telesnú hmotnosť, pomáhajú vám spáliť viac kalórií na bežiacom páse. Závažia zápästia a členku nie sú bez rizika, ale za predpokladu, že ich budete používať rozumne, môžu byť účinným doplnkom vášho tréningu na bežiacom páse.

Použitie váh

Ak sa rozhodnete začleniť závažia zápästia alebo členku do vášho bežeckého pásu, nesiahajte po najťažších závažiach, ktoré nájdete. Americká rada pre cvičenie odporúča používať zápästia s hmotnosťou 1 až 3 libry, aby sa zabránilo zaťaženiu vašich svalov a kĺbov. Niektorí ľudia držia počas cvičenia ľahké činky ako alternatívu k hmotnosti zápästia, ale ACE varuje pred tým. Pevná priľnavosť potrebná na udržanie hmotnosti môže viesť k nezdravému zvýšeniu krvného tlaku.

Výhody

ACE uvádza, že používanie záťaží od 1 do 3 kilogramov počas aeróbneho cvičenia, ako je chôdza, je prospešné pre vaše zdravie. Závažia zvýšia rýchlosť srdca o päť až 10 úderov za minútu a tiež zvýšia vašu spotrebu kyslíka až o 15 percent. Váhy členkov nútia vaše svaly dolných častí tela vrátane vašich hamstringov, štvorkoliek a glute, tvrdšie pracovať počas cvičenia, Dr. Anthony Luke, odborný asistent ortopédie a riaditeľ športového lekárstva primárnej starostlivosti na UC San Francisco, poukazuje na to v roku 2007. Článok „Los Angeles Times“. ACE poznamenáva, že použitie závažia členku poskytuje menej výhod ako závažia zápästia; Váhy členku s hmotnosťou 1 až 3 libry zvýšia váš srdcový rytmus až o päť úderov za minútu a spotrebu kyslíka až o 10 percent.

Nevýhody

Pridanie závažia na zápästie alebo členok k vášmu bežeckému pásu nie je bez rizika. Ak máte problémy s kĺbmi, použitie hmotností počas aeróbneho cvičenia môže zvýšiť bolesť a potenciálne zhoršiť stav, hovorí Luke. Váhy členku predstavujú ďalšie riziko - ak zmeníte svoju chôdzovú alebo behaviorálnu mechaniku počas používania zariadení, riskujete zranenie. Luke ich odporúča používať počas každej kardio akcie.

Dôležité informácie

Ak sa počas cvičenia na bežeckom páse chystáte používať závažia na zápästie a členky, najbezpečnejším riešením je začať s nízkou hmotnosťou a okamžite zastaviť používanie závažia, ak pocítite bolesť. Jednoduchší a menej riskantný spôsob, ako zvýšiť intenzitu tréningu na bežiacom páse, je zvýšiť rýchlosť alebo úroveň stúpania trenažéra. MayoClinic.com odporúča, že ak nemáte vysokú vytrvalosť na udržanie rýchlejšieho a dlhšieho tréningu, môžete striedať medzi pohodlným tempom a výbuchom rýchlejšej chôdze alebo behu. Ako ďalšiu alternatívu k používaniu závaží odporúča ACE rázne kyvné ruky ako spôsob zvýšenia zapojenia hornej časti tela.

Zdroje (1)