Vhodnosť

Môže byť chodenie zlé pre kolená?


Vážne zranenia kolena si pred návratom do chôdze vyžadujú rehabilitáciu.

Hemera Technologies / AbleStock.com / Getty Images

Chôdza je považovaná za bezpečnú aeróbnu aktivitu s nízkym dopadom na zdravie jednotlivcov a je to taká, ktorá prináša veľa výhod pre zdravie. Ak ste však jedným z mnohých ľudí, ktorí trpia bolesťou kolena, možno budete chcieť nahradiť chôdzu iné formy cvičenia alebo si oddýchnuť a vyliečiť zranenie. Ak váš stav nie je vážny, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste mohli pokračovať v chôdzovom programe. Výmena vašej obuvi, posilnenie svalov okolo kolena a zvýšenie flexibility môžu pomôcť pri zmiernení tlaku a znížení bolesti kĺbov.

Chôdza môže pomôcť s kolennou osteoartrózou

Štúdia z roku 2014 uverejnená v publikácii Arthritis Care & Research zistila, že jedinci s osteoartrózou kolena zažili lepšiu funkciu kolena pri chôdzi najmenej 6 000 krokov za deň. Ďalšia štúdia Northwestern University v roku 2018 zistila, že golfisti s osteoartrózou kolena mali pri chôdzi na golfovom ihrisku viac zdravotných výhod ako jazda v golfovom vozíku. Klinický cvičebný fyziolog Beth Shepard tiež uvádza svižnú chôdzu medzi cvičeniami s nízkym dopadom, ktoré môžu byť prospešné pre jednotlivcov s osteoartrózou.

Tí s osteoartrózou kolena môžu chcieť chodiť na svahu, čo vytvára menší tlak na kolenné kĺby. V štúdii z roku 2015, ktorú uskutočnila Ball State University, vedci zistili, že tí, ktorí majú osteoartrózu kolena a náhrady kolena, ktorí kráčali na svahu na bežiacom páse, mali menší tlak na kolená a viac posilnili svaly dolných končatín.

Závažné zranenia kolien sú ďalšou vecou

Ak je vaša bolesť kolena výsledkom poškodenia menisku (chrupavkového disku medzi kosťami kolena) alebo jedného z väzov (pruhy spojivového tkaniva, do ktorého sa na kolenný kĺb vložia svaly nôh), potom sa chôdza zvyčajne neodporúča, kým zranenie bolo opravené a rehabilitované. Kým výrony, čiastočné trhliny väzy a menšie trhliny alebo všeobecné opotrebovanie menisku sa môžu liečiť bez chirurgického zákroku, predtým, ako sa môže pokračovať v normálnom chôdzi, je potrebné dodržiavať program odpočinku a progresívnej rehabilitácie. V prípade veľkých meniskálnych sĺz alebo úplných prasknutí väzov je operácia takmer vždy potrebná.

Ak chcete chodiť bezpečnejšie, postupujte podľa týchto pokynov

Ak váš stav kolena nie je vážny, vaše riešenie by mohlo byť také jednoduché ako zmena topánky. Vychádzková obuv by mala mať dobré tlmenie a tlmenie nárazov, takže ak máte starú obuv a stratili tlmenie, mali by ste ju vymeniť. Ak máte nízke oblúky alebo ak máte tendenciu nadmerne sa zväčšovať (pri chodení sa chodiť nohou smerom do vnútra oblúka), topánka so zvýšenou podporou klenby alebo ortotickými vložkami môže pomôcť zmierniť stres na kolene. Vždy začnite prechádzku pomalým, postupným zahrievaním a skúste chodiť počas dňa, keď nemáte bolesti kolena. Začnite s krátkymi prechádzkami a budujte čas a vzdialenosť, ako ste schopní, skôr než skočíte dovnútra s 30-minútovou prechádzkou hneď od netopiera.

Dopĺňajte svoju rutinnú chôdzu ďalšími cvičeniami

Cvičenie bezpečných silových cvičení pre nohy môže pomôcť udržať vaše kolená v dobrom chôdzi. Cvičenia s telesnou hmotnosťou, ako sú drepy, výkrm lýtok a klzáky, sú dobrým výberom, zatiaľ čo predlžovaniu nôh a kučeravám na váhovom stroji by sa malo vyhnúť kvôli riziku nadmerného namáhania kolenného kĺbu. Flexibilné cvičenia pre svaly na nohách môžu pomôcť udržať rozsah pohybu kĺbov a znížiť zaťaženie spojivového tkaniva obklopujúceho koleno. Pred naťahovaním alebo vykonávaním rozsahu pohybových cvičení vždy zahrievajte a nepreháňajte to. Natiahnite sa iba do mierneho napätia, nie bolesti.

Zdroje (1)