Výživa

Čo majú spoločné všetky uhľohydráty?


Všetky uhľohydráty sa premieňajú na najjednoduchší typ cukru.

Hemera Technologies / Photos.com / Getty Images

Sacharidy sú hlavným zdrojom energie vášho tela a preferovaným typom paliva pre vaše mozgové bunky. Sacharidy vo všeobecnosti patria do jednej z dvoch kategórií: jednoduché alebo zložité. Jednoduché sacharidy sú cukry, ktoré trávia pomerne rýchlo, zatiaľ čo zložité uhľohydráty sú rozvetvené molekuly, ktoré sa rozkladajú dlhšie. Aj keď sú vo vašom systéme spracované odlišne, majú určité podobnosti.

Kalórií

Všetky sacharidy - kombinácia jednoduchých a komplexných - musia tvoriť 45 až 65 percent z vašich celkových kalórií, v súlade s pokynmi pre výživu pre Američanov 2010. Navyše, všetky uhľohydráty majú 4 kalórie na gram. Ak je pre vás typický 1 800 kalórií denne, budete potrebovať 810 až 1 170 kalórií zo sacharidov, alebo 202 až 292 gramov za deň.

Energetická funkcia

Bez ohľadu na to, aký typ sacharidov máte, všetky sa nakoniec premenia na glukózu na energiu. Cukor sa v jednom tenkom čreve premení v jednom kroku. Enzýmy premieňajú sacharózu, dextrózu, laktózu a ďalšie cukry na glukózu a fruktózu. Toto sú najjednoduchšie druhy cukrov, ktoré poháňajú všetky vaše bunky, vysvetľuje Národná informačná informačná služba pre choroby tráviaceho ústrojenstva. Škroby sa pred transformáciou na glukózu podrobia niekoľkým rôznym krokom. Keď budete žuť, sliny začnú štiepiť komplexné molekuly škrobu a premieňajú ich na maltózu, druh cukru. Akonáhle zlúčeniny maltózy zasiahnu vaše črevo, enzymatické šťavy ich premenia na glukózu na energiu. Keď sú všetky konverzie cukrov a škrobov kompletné, glukóza vstupuje do vášho krvného obehu po absorpcii cez črevné steny.

Účinok na krvný cukor

Sacharidy tiež zdieľajú schopnosť ovplyvňovať hladinu cukru v krvi kvôli glukóze absorbovanej do krvného obehu po trávení. Rôzne sacharidy však majú rôzne účinky. Cukry - ako stolový cukor - a potraviny vyrobené z rafinovanej múky majú tendenciu zvyšovať hladinu cukru v krvi rýchlejšie po jedle, zatiaľ čo celé zrná a iné sacharidy s vysokým obsahom vlákniny majú tendenciu mať menej výrazné účinky.

Výnimkou je vlákno

Jediným typom uhľohydrátov, ktoré majú vlastné osobitné vlastnosti, je vláknina. Aj keď vláknina je skutočne komplexným uhľohydrátom, vaše telo ho nedokáže rozložiť. Vláknina prechádza cez vaše črevo, z väčšej časti neporušená a pomáha pri tráviacich procesoch. Ale to neprispieva k vašej strave žiadne kalórie ani sa nikdy nemení na glukózu. Pretože vláknina pôsobí inak ako akýkoľvek iný druh sacharidov, má svoje vlastné odporúčanie. Potrebujete 14 gramov vlákniny na každých 1 000 kalórií vo vašej strave. Ak napríklad dodržiavate stravu s obsahom 1800 kalórií, budete potrebovať každý deň 25 gramov vlákniny.

Zdroje (1)