Výživa

Prečo uhľohydráty priberajú na váhe?


Príliš veľa cukru dokáže rýchlo zabaliť kilogramy.

Jesť sacharidy nevyhnutne neznamená, že priberáte na váhe. V skutočnosti sú uhľohydráty hlavným zdrojom energie vášho tela. Avšak nadmerné vstrebávanie sacharidov znamená, že by ste mohli prekročiť denné množstvo kalórií, čo často vedie k nárastu hmotnosti. Výber správnej rovnováhy bielkovín, sacharidov a tukov zníži vaše šance na získanie nežiaducich libier.

Kalórie nevyváženosti

Ak budete jesť príliš veľa sacharidov, spôsobíte, že budete konzumovať viac kalórií, ako vaše telo spaľuje, pravdepodobne priberiete na váhe. V skutočnosti, ak si doprajete príliš veľa sacharidov a jete len o 500 kalórií viac, ako spálite denne, začnete každý týždeň získavať asi 1 libru. Každý gram sacharidov prispieva k vašej dennej strave 4 kalórie. Obmedzenie sacharidov na odporúčané množstvá, kontrola celkového príjmu kalórií a pravidelné cvičenie znižuje riziko priberania na váhe.

Carb Odporúčania

Hoci diéty s nízkym obsahom bielkovín s vysokým obsahom bielkovín sa často používajú ako diéty na chudnutie, získanie príliš malého množstva uhľohydrátov vám môže spôsobovať pomalý pocit. Preto lekársky ústav odporúča, aby všetci dospelí konzumovali najmenej 130 gramov sacharidov denne, najlepšie 45 až 65 percent denného príjmu kalórií z sacharidov. Na základe týchto usmernení by sa dospelý človek, ktorý jesť 1 800 kalórií denne, mal usilovať o 202 až 293 gramov sacharidov denne, aby si udržal zdravú váhu.

Nezdravé sacharidy

Sacharidy, ktoré poskytujú kalórie, ale málo živín, sú hlavným vinníkom neplánovaného prírastku hmotnosti. Vysoko spracované sacharidy - ako je biely chlieb, biela ryža, pravidelné cestoviny a biele tortilly - sladkosti a sladké nápoje, ako napríklad sóda, obsahujú kalórie, ale nezabránia vám, aby ste sa cítili plní, pokiaľ je to zdravšie. Táto znížená saturácia po konzumácii nezdravých sacharidov sťažuje kontrolu vášho celkového kalorického príjmu - a ťažšie je vyhnúť sa zvyšovaniu telesnej hmotnosti.

Prospešné sacharidy

Niektoré potraviny bohaté na sacharidy vám môžu pomôcť dosiahnuť alebo udržať zdravú telesnú hmotnosť. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny, druh uhľohydrátov, znižujú vaše šance na priberanie na váhe a obezitu. Podľa prieskumu z roku 2009 v recenzii Nutrition Review. • Potraviny bohaté na vlákninu zahŕňajú orechy, semená, strukoviny, celé zrná, zeleninu a ovocie. Pretože mlieko s nízkym obsahom tuku a jogurty majú vysoký obsah bielkovín, tieto karbónové mliečne potraviny zvyšujú pocit sýtosti a pomáhajú telu spaľovať viac kalórií. Podľa štúdie z roku 2009 uverejnenej v časopise Journal of Nutrition, čo znižuje riziko zvýšenia telesnej hmotnosti.