Zdravie

Čo spôsobuje, že zuby sú citlivé na horúce a studené tekutiny?


Váš zubný lekár vykoná dôkladné vyšetrenie, aby zistil príčinu citlivosti zubov.

BananaStock / BananaStock / Getty Images

Ak je konzumácia zmrzliny bolestivým zážitkom alebo pitie horúceho čaju alebo kávy vás vedie cez strechu, nie ste sami. Podľa Akadémie všeobecného zubného lekárstva trpí citlivosť zubov v USA občas 40 miliónov ľudí. V skutočnosti je to jedna z najbežnejších sťažností zubných lekárov. Citlivé zuby môžu spôsobiť rôzne zubné problémy a váš zubný lekár môže diagnostikovať príčinu. Aj keď existuje veľa príčin tohto stavu, existujú aj účinné liečby.

Pôvod citlivých zubov

Smalt - najsilnejší materiál v tele - pokrýva korunu alebo viditeľnú časť vašich zubov. Korene sú pokryté látkou zvanou cementum, ktorá nie je tak tvrdá ako smalt. Smalt aj cementum chránia menej hustú vnútornú vrstvu zuba zvanú dentin, ktorá pozostáva z mikroskopických tubulov, ktoré obsahujú nervové zakončenie. Ak nie je sklovina alebo cementum úplne neporušené, teplé a studené jedlá alebo tekutiny môžu dráždiť nervové zakončenie v dentíne zuba. Tieto precitlivené nervové zakončenia spôsobujú krátku, ostrú bolesť, ktorú cítite, keď sú vaše zuby vystavené horúcim alebo studeným jedlám alebo nápojom.

Problémy so zubami a ďasnami

Zubný kaz je častou príčinou citlivosti, pretože zubný kaz eroduje sklovinou do zubnej vrstvy zuba. Recesia ďasien, či už v dôsledku ochorenia ďasien alebo nesprávneho kefovania tvrdou kefou, spôsobuje, že časť vašich koreňov a cementu je vystavená a zvyčajne vyvoláva citlivosť na teplotu. Opotrebované, netesné výplne, prasknutý zub alebo sklovina, ktoré sa opotrebovali v dôsledku oderu alebo brúsenia zubov, sú tiež zdrojmi citlivosti. Okrem toho vysoko kyslé potraviny môžu spôsobiť eróziu vašich zubov a viesť k citlivosti na teplotu.

Dočasná citlivosť

Nie každá citlivosť pochádza z problémov so zubami. Niekedy je to výsledok nedávneho dentálneho ošetrenia. Nie je neobvyklé mať určitú citlivosť po profesionálnych čisteniach, náplňových a korunových prípravkoch a ošetreniach bielením zubov. Citlivosť pri zubnom ošetrení je zvyčajne krátka. Avšak, informujte svojho zubára, či to pokračuje alebo je extrémne. Niektorí ľudia si pri používaní zubnej pasty na bielenie alebo zubný kameň vyvinú citlivosť. Diskutujte o najlepšom výbere zubnej pasty so svojím zubárom alebo hygienistom.

Liečba a prevencia

Nemusíte trpieť citlivými zubami. Váš zubný lekár môže diagnostikovať a liečiť základný problém. Ak očividný zubný problém nie je zdrojom vašej bolesti, zubný lekár vám môže odporučiť znecitlivujúcu zubnú pastu alebo na vaše citlivé miesta nanesiť fluoridový gél. V prípade silnej, pretrvávajúcej citlivosti, ktorá nereaguje na inú liečbu, vám môže váš zubný lekár poskytnúť možnosť liečby koreňového kanálika na zmiernenie problému odstránením nervu z postihnutého zuba. Prevencia je najlepším liekom na problémy so zubami a citlivosť zubov nie je výnimkou. Udržiavanie zdravých zubov a úst a videnie zubného lekára pri prvých známkach citlivosti sú nevyhnutné.