Výživa

Dáva vám káva chudnutie?


Káva vám dá energiu na spálenie ďalších kalórií.

Digital Vision./Digital Vision / Getty Images

Káva, za predpokladu, že nepridáte krém alebo cukor, je nápoj s nízkym obsahom kalórií, ktorý môže pomôcť pri chudnutí - najmä ak sa konzumuje namiesto alternatív s vyšším obsahom kalórií. Váš celkový celkový príjem kalórií a výdavky však určujú, akú váhu - ak vôbec - stratíte, či budete piť kávu alebo nie.

Kalórie v káve

Ak chcete stratiť jednu až dve libry týždenne, čo Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúčajú pre bezpečné a efektívne chudnutie, musíte si vytvoriť kalórie s deficitom 500 až 1 000 kalórií denne. Podľa MyPlate Livestrong.com obsahuje osem uncí alebo 1 šálka čiernej kávy iba asi 2 kalórie. Výmena nápojov s vysokým obsahom kalórií, napríklad sódy, limonády a iných sladkých nápojov, za čiernu kávu, je často účinnou stratégiou na chudnutie.

Kofeín a chudnutie

Kofeín v káve môže pomôcť zvýšiť chudnutie, podľa prehľadu uverejneného v roku 2006 v Americkom časopise Clinical Nutrition. Kofeín často zvyšuje energiu, čo môže zvýšiť vaše denné výdavky na kalórie. Štúdia uverejnená v roku 2005 v publikácii „Výskum obezity“ zistila, že vysoká spotreba kofeínu je spojená s väčším úbytkom hmotnosti - v dôsledku oxidácie tuku a termogenézy - nižším telesným tukom a menším obvodom pásu ako nižším príjmom kofeínu. Pridanie kávy do vašej stravy však pomôže podporiť chudnutie, iba ak máte celkový nedostatok kalórií.

Extrakt zo zelenej kávy

Extrakt zo zelenej kávy, ktorý pochádza zo surových zelených kávových zŕn, je zložkou, ktorá sa často používa v doplnkoch výživy. Tento prehľad môže pomôcť zvýšiť chudnutie, podľa prehľadu uverejneného v roku 2011 v publikácii Gastroenterology Research and Practice. Výsledky z mnohých klinických štúdií u ľudí naznačujú, že podporujú chudnutie, ale na stanovenie bezpečnosti a účinnosti dlhodobého použitia je potrebných viac štúdií. ,

Riziká

Aj keď vám káva môže pomôcť zbaviť sa kilogramov, nevyžaduje sa na účinné chudnutie a pri nadmernej konzumácii môže spôsobiť negatívne vedľajšie účinky. Podľa prehľadu z roku 2011 v kategórii Kritické recenzie v odbore vedy o potravinách a výžive môžu vysoké hladiny kavestolu a kahweolu nachádzajúce sa v káve zvýšiť hladinu cholesterolu v krvi. Autori tohto prehľadu naznačujú, že odňatie kofeínu môže spôsobiť únavu svalov, čo je pri pokuse o schudnutie škodlivé. Preto, ak sa rozhodnete pre čiernu kávu, urobte tak s mierou. Pridanie smotany alebo cukru do kávy znamená, že budete konzumovať viac kalórií, čo môže brániť chudnutiu.