Zdravie

Collarbone and Shoulder Arthritis

Collarbone and Shoulder Arthritis


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Závesný popruh znižuje tlak na AC spoj.

Hemera Technologies / AbleStock.com / Getty Images

Artritída sa môže rozvíjať v akomkoľvek kĺbe, ktorý sa pohybuje. Akromioklavikulárny kĺb, tiež známy ako AC kĺb, je tvorený golierom a časťou lopatky. Artritída v kĺbovom kĺbe sa často vyvíja z predchádzajúcich poranení väzov medzi kosťami alebo z postupného rozkladu čalúnenia medzi kosťami.

Anatómia

AC kĺb je na hornej časti ramena. V tomto kĺbe sa vyskytuje minimálny pohyb. Koľajnica sa mierne otáča pohybom ramena a pri pohybe lopatky sa vyskytuje malé kĺzanie smerom dopredu a dozadu. Osteoartritída - rozpad chrupavky, ktorá chráni kĺb - je častou príčinou bolesti v tomto kĺbe. Táto forma ramennej artritídy najčastejšie postihuje ľudí starších ako 50 rokov. U mladých ľudí s anamnézou traumy sa môže vyvinúť na spoločné alebo opakované režijné činnosti.

Príznaky a diagnostika

Bolesť v hornej časti ramena je zvyčajne prvým príznakom artritídy kĺbov AC. Táto bolesť sa často zvyšuje s dosahom nad hlavou alebo ležaním na paži počas spánku. Pohyby, ktoré zbližujú kosti, napríklad dosiahnutie paže po tele, tiež zvyšujú bolesť. Kliknutie a odprýskávanie sa niekedy vyskytujú pri kĺbe. Mobilita ramien sa môže časom znižovať.

Artritída kĺbov AC je diagnostikovaná fyzikálnym vyšetrením a diskutovaním o príznakoch. Na kĺbe sa vyskytuje bolesť a neha. Röntgenové lúče sa niekedy používajú ako pomôcka pri diagnostike. Typickým nálezom s artritídou tohto kĺbu je znížený priestor alebo ďalší rast kostí medzi akromiónom a golierom na röntgenovom snímaní.

Konzervatívne liečenie

Bolesť z AC kĺbovej artritídy sa môže odstrániť konzervatívnou liečbou. Na zmiernenie bolesti a zápalu sa môžu použiť lieky ako naproxén (Aleve, Naprosyn), ibuprofén (Advil, Motrin) a aspirín. Kortizón sa niekedy vstrekuje priamo do kĺbu.

Fyzikálna terapia využíva teplo, ultrazvuk a elektrickú stimuláciu na zmiernenie bolesti a zápalu. Rozsah pohybových cvičení zlepšuje pohyb ramena a posilňovacie cvičenia zlepšujú držanie tela, aby sa zmiernil tlak na kĺb AC. Masáž je niekedy vykonávaná terapeutom, aby sa znížila pevnosť spojená s tkanivom jazvy v ligamente medzi kosťami.

Chirurgia

Na liečbu artritídy kĺbov AC je niekedy potrebná chirurgia. Koniec goliera je obvykle odstránený kvôli zmierneniu kompresie v AC kíbe. Zákrok možno vykonať artroskopicky pomocou malých rezov, ktoré sa používajú na vloženie miniatúrnej kamery a chirurgických nástrojov cez kožu. Môže sa vykonať aj otvorený chirurgický zákrok, ktorý lekárovi umožní priamy pohľad na kĺb.

Táto operácia, nazývaná resekcia AC kĺbov, vyžaduje odrezanie určitých svalov, aby chirurg mohol pôsobiť na AC kĺb. Po oprave kĺbov sa svaly znovu pripevnia. To môže viesť k oslabeniu cesty. Voľnosť blízkych väzov po operácii môže tiež spôsobiť nestabilitu kĺbu. Podľa autorov článku z júna 2008 uverejneného v publikácii „Aktuálne recenzie v muskuloskeletálnej medicíne“ chirurgia úspešne zmierňuje bolesť kĺbov AC.Komentáre:

 1. Guiseppe

  Slúžte, ľudia, všetkým dobrým skutkom! veselé vianoce vám prajem! vážení a nech je nový rok úspešný a šťastný!

 2. Andwearde

  napodiv, ale analóg je?

 3. Vokinos

  Absolútne s vami súhlasím. Myslím, že je to vynikajúci nápad.

 4. Byram

  I can recommend going to the site, which has a lot of information on this issue.

 5. Rangey

  Je pravda, že je to úžasná vecNapíšte správu