Výživa

Farby štítkov mlieka a ich význam


Väčšina supermarketov skladuje celé, 2 percentá, 1 percenta a beztukové mlieko.

Jupiterimages / Photos.com / Getty Images

Čítanie štítkov potravín je nevyhnutné, ak sledujete stravu a snažíte sa jesť zdravšie a nespracované potraviny, ale výrobcovia mlieka idú o krok ďalej. Väčšina nutričných označení na mlieku obsahuje kalórie, tuky, bielkoviny a vápnik a mlieko je tiež oddelené farbou veka. To vám uľahčí identifikáciu mlieka, ktoré chcete kúpiť, a ubezpečí vás, že dostávate presne to, čo chcete.

Prečo štítok?

Mlieko sa dodáva s etiketami a viečkami, ktoré sú rôznej farby, čo je pre pohodlie spotrebiteľa. Ak viete, aký druh mlieka chcete kúpiť, a viete tiež, akú farbu etikety a veka má mlieko, môžete ľahko siahnuť do skladovacej chladničky a zobrať, čo chcete. Farby tiež umožňujú zamestnancom skladu v obchodoch ľahšie zoskupiť mlieko podľa toho, o aký druh ide. Rôzni výrobcovia však na etiketách používajú rôzne farby, takže neexistuje žiadny úradný alebo jednotný systém označovania rôznych druhov mlieka. Mlieko je ďalej označené kódmi, ktoré opisujú stav, z ktorého mlieko pochádza a ktorá mliečna rastlina pasterizovala mlieko, poznamenáva Úrad Spojených štátov pre potraviny a liečivá.

Plnotučné mlieko

Plnotučné mlieko sa skladá z 3,5 percenta mliečneho tuku a podľa mliekarskej rady v Kalifornii mlieko pochádza priamo z kravy pred spracovaním. Väčšina plnotučného mlieka je homogenizovaná, čo znamená, že zhluky tuku sa rozpadajú, takže sa nedostanú na vrchol mlieka vo forme krému, poznamenáva Oklahoma Cooperative Extension Service. Mnoho výrobcov mlieka používa červené štítky a červené viečka na označenie, že mlieko je celé, ale iní výrobcovia používajú čierne štítky a viečka.

2% mlieko

V prípade dvoch percent mlieka sa časť tuku z mlieka odstránila, čím zostali spotrebitelia s nízkym obsahom tuku, ktorí sa pokúšajú rezať kalórie a tuk z ich stravy. Väčšina 2% mlieka je homogenizovaná rovnako ako plnotučné mlieko. Mnoho výrobcov mlieka používa na svoje štítky a viečka na 2% mlieka určitý odtieň modrej farby, hoci to nie je prípad všetkých mliekarenských fariem. Galon 2% mlieka môže mať tiež fialové, biele alebo červené viečko v závislosti od toho, kto ho vyrobil a zabalil.

1 percento mlieka

Jedno percento mlieka je dokonca s nízkym obsahom tuku ako 2% mlieka, hoci dodáva rovnaké množstvo bielkovín a vápnika. Štítky a viečka na galóne 2% mlieka sa môžu líšiť farbou od žltej po fialovú až zelenú. Farba závisí od výrobcu a do určitej miery neguje účel štítkov, pretože spotrebiteľ sa musí stále dôkladne pozerať, aby si bol istý, že kupuje 1% mlieka.

Odstredene mlieko

Odtučnené mlieko neobsahuje žiadny tuk a podobne ako 1% mlieka sa môže baliť so štítkami a viečkami v rôznych farbách. Niektorí výrobcovia používajú na označenie odtučneného mlieka fialové štítky a vrchnáky, zatiaľ čo iní používajú ružové štítky a vrchnáky. Iní výrobcovia používajú modré viečka. Kvôli týmto rozdielom je pri určovaní, či nakupované mlieko je skutočne nízkoteplotné, dôležité čítanie štítkov.