Výživa

Porovnajte zónu so stredomorskou stravou


Stredomorská strava obmedzuje červené mäso, zatiaľ čo strava zóny obmedzuje uhľohydráty.

Zedcor úplne vlastnená / PhotoObjects.net / Getty Images

Ak chcete len schudnúť, môže vám pomôcť strava Zone alebo stredomorská strava. Ak však chcete preukázať prínos pre zdravie, v článku uverejnenom v „Kanadskom rodinnom lekárovi“ v auguste 2011 sa odporúča stredomorská strava. Kým tieto dve diéty zdieľajú niektoré odporúčania, majú tiež kľúčové rozdiely.

Základ diéty

Diéta Zone je diéta na chudnutie, ktorá odporúča jesť každé tri až päť hodín a získať 40 percent vašich kalórií z bielkovín, 30 percent z uhľohydrátov a 30 percent z tukov. Je založený na glykemickom indexe, ktorý meria, koľko uhľohydráty v konkrétnych potravinách ovplyvňujú hladinu cukru v krvi. Potraviny s nízkym glykemickým indexom vám môžu pomôcť zostať plné dlhšie, pretože trávia dlhšie, podľa MayoClinic.com. Na druhej strane stredomorská strava nemusí nevyhnutne znamenať chudnutie. Je to zdravý spôsob stravovania založený na tradičnej strave v stredomorskom regióne. Na rozdiel od iných zdravých stravovacích návykov, stredomorská strava neobmedzuje tuky, pokiaľ si vyberiete zdravé nenasýtené tuky ako v olivovom oleji, orechoch a morských plodoch.

Čo jesť

Na diéte Zone budete jesť hlavne mäso a iné potraviny bohaté na bielkoviny, ovocie a zeleninu bez škrobu. Cukrovinky, obilniny a škrobové jedlá sú obmedzené na túto diétu s vysokým obsahom bielkovín. Keď budete jesť malé porcie zŕn, mali by to byť celé zrná namiesto rafinovaných zŕn. V stredomorskej strave založíte jedlo na ovocí, zelenine, celých zrnkách, strukovinách, bylinách a korení, orechoch a semenách a olivovom oleji. Ryby alebo morské plody jete najmenej dvakrát týždenne a konzumujete hydinu, syr, jogurt a vajcia kdekoľvek od dňa do týždňa v miernych porciách. Pri tejto diéte konzumujete červené mäso iba niekoľkokrát mesačne a obmedzujete aj sladkosti. Môžete si dopriať červené víno s mierou, čo znamená jednu pohár denne pre ženy alebo dve pre mužov.

Jednoduchosť použitia

Na diéte Zone by ste mali jesť hlavne potraviny s nízkym glykemickým indexom, čo môže byť ťažké, pretože štítky na potravinách vám nehovoria o glykemickom indexe potravín. Aby sa veci ešte viac skomplikovali, strava v zóne vyžaduje jesť jedlá, ktoré obsahujú 3 gramy proteínov na každé 4 gramy uhľohydrátov, čo znamená veľa výpočtu. Na druhej strane, stredomorská strava je relatívne ľahká na dodržiavanie, pretože jednoducho dodržiavate pokyny, ako často jesť konkrétne druhy potravín.

Zdravotné výhody

Podľa štúdie uverejnenej v januári 2005 v časopise The Journal of American Medical Association, strava Zone vám môže pomôcť schudnúť a znížiť pomer lipoproteínu s nízkou hustotou alebo zlého cholesterolu k lipoproteínu s vysokou hustotou alebo dobrému cholesterolu. " Tieto výhody sa však nelíšili od ostatných diét na chudnutie použitých v štúdii. Aj keď stredomorská strava môže pomôcť pri chudnutí, dôkazy o výhodách tejto stravy pre zdravie sú silnejšie. Dodržiavanie stredomorskej stravy vám môže pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb, rakoviny a neurodegeneratívnych chorôb podľa článku uverejneného v „The American Journal of Clinical Nutrition“ v septembri 2010.