Vhodnosť

Funguje stroj Ab Torso v telocvični?


Crunch stroje môžu pomôcť tón vašej abs.

Jupiterimages / Stockbyte / Getty Images

Základné školenie zahŕňa viac ako len sedenie a sedenie. Pre efektívne cvičenie je dôležité trénovať svoje abs zo všetkých uhlov. Väčšina cvičení typu ab sa týka brucha v konečníku, má však zanedbateľný vplyv na vonkajšie a vnútorné šikmy. Stroj trupu je zameraný na tieto dve svalové skupiny a zvyšuje pevnosť jadra. Jeho riziká však niekedy prevažujú nad ich prínosmi. Bolesť chrbta a zranenia sú častými problémami tých, ktorí používajú tento kus vybavenia pre telocvičňu.

Výhody rotácie trupu

Silné jadro môže zlepšiť vašu fyzickú výkonnosť, ako aj vašu stabilitu a rovnováhu. Väčšina tréningov do určitej miery zapája tieto svaly. Napríklad, keď robíte mŕtve ťahy alebo drepy, vaše jadro pomáha vytvárať silu. Každodenné činnosti, ako je chôdza, beh, lezenie po schodoch a ohýbanie sa, sa spoliehajú na vaše brušné svaly.

Rectus abdominis, transversus abdominis, vnútorné šikmé a vonkajšie šikmé oblasti sú štyri hlavné svalové skupiny vášho jadra. Pokrývajú vnútorné orgány, stabilizujú kmeň a vytvárajú pevný základ pre všetky činnosti. Práca s vašimi šikmými oblúkmi je rovnako dôležitá ako nácvik pravých brušných orgánov - tzv. Šesťbalenie.

Stroje na trupe zaberajú s vnútornými aj vonkajšími šikmými smermi. Drtí a sedenie v porovnaní, primárne zamerať na brucha rectus. Otočením trupu si vytvoríte silnejšie šikmé body a získate vyváženejšie cvičenie v jadre. Tým sa zlepší váš rozsah pohybu a celková kondícia.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, školenie šikmín nezvýši veľkosť pasu, pokiaľ nepoužívate veľkú váhu. V priebehu času sa tieto svaly stanú silnejšími a vášmu abs sa sprísnia.

Rotácia trupu môže tiež pomôcť vyrovnať chrbticu a obnoviť správny pohyb v chrbtových svaloch. Problém je v tom, že vaše svaly na spodnej časti chrbta sú navrhnuté tak, aby odolali krúteniu, takže pri vykonávaní tohto cvičenia na stroji sa môžu ľahko zraniť.

Potenciálne riziká

Aj keď vám stroje s trupom umožňujú izolovať šikmy stabilizovaným pohybom, nemali by sa prehliadať ich riziká. Toto zariadenie je v rozpore s pravidlom číslo jedna na väčšine telocvičňových strojov: aby vaše chrbát bol rovno proti lavičke. Výsledkom je, že kladie dôraz na chrbticu. Ďalej spôsobuje abnormálne ohnutie chrbtice, čo môže viesť k bolesti chrbta. V najhoršom prípade by toto cvičenie mohlo poškodiť vaše disky.

Ďalším problémom so strojom na trupe je to, že nedokáže zachytiť vaše hlboko stabilizujúce svaly. Pamätajte, že vaše jadro je viacvrstvové. Zanedbanie hlbokých brušných svalov môže ovplyvniť stabilizáciu jadra.

Okrem toho veľa návštevníkov telocvične používa tento stroj na nesprávny účel. To sa vám páči alebo nie, nemôžete na mieste znížiť obsah tuku. Cvičenie rotácie trupu má malý alebo žiadny vplyv na obsah telesného tuku.

Ako pracovať so svojimi prekážkami

Stroj na trup môže pomôcť posilniť vaše šikmé postavy, ale sú k dispozícii lepšie možnosti. Podľa Americkej rady pre cvičenie je dobrý spôsob, ako zapojiť tieto svaly, pridať krútiaci pohyb do tradičnej krízy. Pokiaľ ide o celkovú pevnosť jadra, odborníci odporúčajú zavádzanie kolies, znižovanie kriviek na lavičkách, drvenie bicyklov a drvenie guľôčok stability.

Štúdia vykonaná Katedrou fyzickej terapie na Kórejskej univerzite v Soule poukazuje na to, že jednostranný základný výcvik, ako sú rotačné cvičenia, môže zlepšiť stabilitu kmeňa. Niektoré príklady zahŕňajú ruské zvraty, bočné vreckovky, pokles šikmých drví a zvinuté zvony činiek. Ďalšou možnosťou je lis Pallof, káblové cvičenie, ktoré pomáha rozvíjať silu jadra a zároveň tvarovať vaše prekážky.

Na konci dňa je len na vás, či budete používať rotačný stroj ab. Zvážte klady a zápory - a nezabudnite, že existujú bezpečnejšie a efektívnejšie cvičenia, z ktorých si môžete vybrať.