Výživa

Dôsledky diéty s nízkym obsahom uhlíka


Stravovanie s nízkym obsahom sacharidov vám môže pomôcť schudnúť.

Ablestock.com/AbleStock.com/Getty Images

Vaše telo štiepi uhľohydráty a vytvára energiu. Po diéte s nízkym obsahom sacharidov sa obmedzuje množstvo sacharidov, ktoré prijímate, čím vaše telo využíva tuky a bielkoviny ako zdroje metabolickej energie. Toto uprednostňuje chudnutie a zníženie hladiny zlého cholesterolu v tele. Pred požitím diéty s nízkym obsahom sacharidov sa však poraďte so svojím lekárom, pretože Mayoclinic.com môže mať negatívny vplyv na vaše zdravie.

Prehľad diét s nízkym obsahom sacharidov

Keď konzumujete vysoké množstvo uhľohydrátov, vaše telo ukladá prebytočný obsah vo vašich tkanivách ako tuk, ktorý môže spôsobiť obezitu. Na vyrovnanie nízkych hladín uhľohydrátov máte tendenciu konzumovať viac bielkovín a tukov. Dieta s nízkym obsahom sacharidov založená na rastlinách znižuje vaše celkové zdravotné riziko, zatiaľ čo taká, ktorá podporuje príjem živočíšnych produktov, môže zvýšiť vašu expozíciu chronickým ochoreniam, ako je rakovina, varuje Dr. Frank B. Hu, profesor výživy na Harvard Medical School. , v časti „US News Health“.

Negatívne dôsledky

Spotreba nízko sacharidových diét obmedzuje príjem potravín obsahujúcich vlákninu - zeleninu, celé zrná a ovocie, vysvetľuje webovú stránku zdrojov University of Maryland Medical Center. Nedostatok vlákniny vo vašom tele bráni optimálnemu fungovaniu gastrointestinálneho systému, čo vedie k súvisiacim zdravotným stavom, ako je nevoľnosť, hnačka a zápcha. Jesť diétu s nízkym obsahom sacharidov môže spôsobiť ketózu - stav, pri ktorom vaše telo nemôže úplne metabolizovať tuk. Ketóza vedie k obličkovým kameňom, dny, bolesti hlavy a zápachu, hovorí Mayoclinic.com. Doktorka Arne Astrup, dánska odborníčka na obezitu, poznamenáva, že pri dlhodobom užívaní diéty s nízkym obsahom sacharidov sa môžu vyskytnúť kožné vyrážky a svalové kŕče.

Opatrenia

Na určenie dlhodobých účinkov diéty s nízkym obsahom sacharidov je potrebný ďalší výskum. Vyberte si diétu s nízkym obsahom sacharidov opatrne, nezabúdajte, že nízka hodnota sacharidov nemusí nevyhnutne znamenať nízky obsah kalórií. Ak chcete schudnúť, konzumujte menej kalórií, ako vaše telo potrebuje, a skombinujte vhodné diéty s nízkym obsahom sacharidov s dobrým plánom cvičenia, poznamenáva Medical Center University of Maryland.

Pozitívne účinky

Nízkotučné diéty môžu tiež prospieť vášmu zdraviu. Môžu vás prinútiť, aby ste sa cítili dlhšie dlhšie, aby ste sa neprehrali, a môžu vám pomôcť zabrániť nahromadeniu tuku, čo je forma, v ktorej vaše telo ukladá nadbytočné uhľohydráty. Vaše telo tiež rozkladá tuky a vytvára energiu, čo vedie k chudnutiu. Konzumácia diéty s nízkym obsahom sacharidov, ktorá podporuje príjem mononenasýtených a viac nenasýtených tukov, znižuje hladinu škodlivého cholesterolu v tele a znižuje krvný tlak a riziko kardiovaskulárnych ochorení.