Vhodnosť

Čo sa považuje za mierne bežiace na bežiacom páse?


Bežte na bežiacom páse, aby ste si uľahčili tréning.

Keith Brofsky / Photodisc / Getty Images

Čo je mierne beh na bežiacom páse, je osobná záležitosť. Ako MayoClinic.com vysvetľuje: „To, čo sa vám páči ako ťažký beh, sa môže zdať ako ľahké cvičenie pre niekoho, kto je viac fit.“ To znamená, že sa nemôžete jednoducho spoliehať na rýchlosť zobrazenú na bežiacom páse, aby ste mohli zmerať intenzitu tréningu. Namiesto toho musíte monitorovať svoju námahu a podľa toho upraviť chod.

Počúvaj svoje srdce

Sledujte svoj srdcový rytmus, keď ste na bežiacom páse, aby ste sa uistili, že bežíte na miernej intenzite. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb je cvičenie so strednou intenzitou akákoľvek aktivita vykonávaná v rozsahu 50 až 70 percent vašej maximálnej srdcovej frekvencie. Napríklad, ak je vaša maximálna srdcová frekvencia 180 úderov za minútu, potom je váš mierny rozsah 90 až 126 úderov za minútu. Ak tento limit prekročíte, budete jazdiť intenzívne. Váš srdcový rytmus môžete odhadnúť odpočítaním svojho veku od 220 rokov.

Skontrolujte rytmus

Mnoho bežeckých tratí má vstavané monitory srdcovej frekvencie, ktoré uľahčujú sledovanie intenzity tréningu. Niektoré bežecké pásy vyžadujú, aby ste držali rukoväť bežiaceho pásu, aby ste pravidelne sledovali srdcový rytmus. Iní majú klipy, ktoré sa pripájajú k prstu alebo k inej časti tela a umožňujú vám nepretržité sledovanie srdcového rytmu. Prípadne môžete použiť hodinky na sledovanie srdcového rytmu s hrudným pásom, ktorý monitoruje vašu srdcovú frekvenciu za vás.

Ak sa cíti dobre, urob to

Ako alternatívu k sledovaniu srdcovej frekvencie sa môžete jednoducho spoľahnúť na to, ako sa cítite pri behu na bežiacom páse. Miera vnímanej námahy je stupnica, ktorá prebieha od šiestich do 19, pričom šesť je veľmi ľahké cvičenie a 19 veľmi, veľmi tvrdé cvičenie. Mierne cvičenie by malo byť v tomto rozsahu v rozmedzí 12 až 14, čo znamená, že by sa malo cítiť dosť ľahké alebo trochu ťažké. Ak sa cíti ťažko, potom je príliš intenzívny.

Vlastnite svoju zónu

Bez ohľadu na to, ako monitorujete úroveň svojej intenzity, musíte sa aktívne snažiť, aby ste zostali v rozmedzí miernej intenzity. Beží pomalým tempom s bežiacim pásom na úrovni nastavenia - bez sklonu - pomôže udržať srdcový rytmus na nízkej úrovni. Nastavenie bežeckého trenažéra so stúpaním zvýši intenzitu tréningu a môže spôsobiť prekročenie miernej zóny. Ak chcete znížiť intenzitu, môžete prepnúť na pokles alebo jednoducho spomaliť, dokonca si oddýchnuť od chôdze, až kým sa váš srdcový rytmus nezníži.