Vhodnosť

Čo prispieva k zníženiu tuku v bruchu?


Brucho širšie ako 40 palcov u mužov a 35 u žien signalizuje potenciálne zdravotné problémy.

Obrázky Visage / Stockbyte / Getty

Prebytočný tuk v okolí vašej bránice je nebezpečný pre vaše zdravie a dáva vám nevzhľadné poochy. Prvým krokom v strate tvrdohlavého tuku na spodnom bruchu je vedieť, prečo sa na prvom mieste hromadí. Aj keď genetika a hormóny prispievajú k vypuknutiu brucha, väčšina dôvodov, prečo vaše spodné brucho rastie v odpočinku vo vašom životnom štýle, strave a úrovni aktivity.

Možnosti stravovania

Vaše brucho stelesňuje príslovie: „Jete to, čo jete.“ Jedzte vysoko kalorické, málo výživné potraviny a vaše brucho porastie. Fitness expert Jennifer Cohen píše na stránkach Forbes.com, že kontrola brušného tuku závisí od vašej stravy na 80 percent. Strava s vysokým obsahom cukru a rafinovanými uhľohydrátmi - napríklad biely chlieb a cestoviny - prispieva k zníženiu brušného tuku. Konzumácia spracovaných potravín, najmä tých, ktoré obsahujú tuky, môže spôsobiť, že sa vaše brucho vydutí. Štúdia uverejnená v roku 2007 z časopisu Obesity” zistila, že opice, ktorých strava obsahovala transmastné tuky, priberali na váhe v ich bránici, zatiaľ čo opice, ktorých strava obsahovala mononenasýtené tuky, napriek tomu, že konzumovali rovnaké kalórie, ich nezískali. Aj keď Úrad pre potraviny a liečivá USA od roku 2013 zakázal transmastné kyseliny, potrvá to niekoľko rokov, kým potraviny s čiastočne hydrogenovanými olejmi budú obsahovať tento stavebný výrobok pre brušný tuk.

Nedostatok pohybu

Nedostatok aktivity prispieva k získaniu tuku v bruchu. Sedavá práca, technologické vymoženosti a rušné rozvrhy znamenajú, že môžete tráviť viac času sedením ako stojaním, chôdzou alebo cvičením. Cez deň spaľujete málo kalórií na energiu, čo znamená, že väčšina jedla, ktoré konzumujete, sa ukladá ako viscerálne alebo hlboké a podkožné alebo povrchové, tukové - v dolnom bruchu.

Stres, pitie, fajčenie a žiadny spánok

Stres spôsobuje, že produkujete hormón nazývaný kortizol, ktorý spôsobuje, že vaše telo hromadí tuk v dolnom bruchu. Stres neznamená len významné životné udalosti, ako je pohyb, smrť blízkych alebo rozvod - každodenný tlak, ktorému čelíte vo svojom pracovnom, spoločenskom a finančnom živote, prispieva k neustálej nízkej úrovni stresu. Ak sa vysporiadate so stresom fajčením a pitím, ešte viac znásobíte prírastok tuku v bruchu. Alkohol prispieva k vašej strave viac kalórií a znižuje vašu inhibíciu, takže keď čelíte lákavým vysoko kalorickým potravinám, nemôžete odolať. Štúdia zverejnená v roku 2014 v roku 2012 zistila súvislosť medzi fajčením a väčším množstvom brušného tuku. Príliš málo spánku je ďalší spôsob, ako sa hromadí v librách v bruchu. Keď šetríte na spánku, hormóny, ktoré regulujú vašu chuť do jedla, haywire a máte tendenciu konzumovať viac. Vaše telo interpretuje nedostatok spánku ako formu stresu.

Starnutie a genetika

Starnutie tiež robí vás zraniteľnejšími k nárastu hmotnosti v dolnej časti brucha. Najmä ženy zažívajú posun v hormónoch, keď sa dostanú do menopauzy, čo spôsobuje, že telo presúva ukladanie tuku z bokov a stehien na brucho. Ako muži a ženy starnú, prirodzene strácajú svalovú hmotu, čo môže znížiť váš pokojový metabolizmus - uľahčuje priberanie na váhe. MayoClinic.com poznamenáva, že niektorí muži strácajú schopnosť ukladať tuk v končatinách, čo spôsobuje, že sa nadbytočný tuk zhromažďuje v bruchu. Prirodzený pokles hormónu nazývaného dehydroepiandrosterón, známy ako DHEA, môže byť tiež vinníkom zvýšeného brušného tuku pozorovaného počas starnutia. Niektoré typy tela sú náchylnejšie na prírastok hmotnosti brucha, ale to sa dá do značnej miery zmierniť aktívnym životným štýlom a zdravou stravou s kontrolovanou dávkou.