Výživa

Olej na varenie, ktorý je vhodný pre bezsójové a bezlepkové diéty

Olej na varenie, ktorý je vhodný pre bezsójové a bezlepkové diétyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Mnoho jedlých olejov zapadá do bezsójovej a bezlepkovej stravy.

Duncan Smith / Photodisc / Getty Images

Ak dodržiavate stravu bez obsahu sóje a bezlepku, máte na výber z niekoľkých druhov oleja na varenie. Niekoľko jedlých olejov neobsahuje prirodzene sóju a lepok a dá sa použiť v mnohých kulinárskych aplikáciách. Nájdenie správneho oleja na varenie začína pohľadom na zoznam zložiek na paneli s informáciami o výživovej hodnote, aby sa rýchlo identifikovali potenciálne alergény.

Repkový olej

Kanolový olej získaný z rastlín repky olejnej je prirodzene bez obsahu sóje a gluténu. Olej z repky olejnej sa môže použiť pri rôznych spôsoboch varenia a pečenia. S vysokou tepelnou toleranciou môže repkový olej odolávať vareniu pri vysokej teplote, ako je napríklad opekanie a grilovanie. Z hľadiska výživy má repkový olej vysoký obsah mononenasýtených tukov zdravých srdcom a omega-3 mastných kyselín.

Olivový olej

Olivový olej sa získava výlučne z ovocia olivovníka. Olivový olej má vysoký bod dymu, čo znamená, že ho možno použiť na varenie pri vysokej teplote, ako je vyprážanie, opekanie a grilovanie. Podobne ako repkový olej, olivový olej je bohatým zdrojom srdcových zdravých mononenasýtených tukov, omega-3 mastných kyselín a antioxidantov.

Zeleninový olej

Rastlinný olej a tukové tuky typicky obsahujú zmes rôznych olejov, predovšetkým sójového oleja. Zákony o označovaní vynímajú vysoko spracovaný sójový olej, ktorý sa nachádza v rastlinnom oleji, z označovania ako alergén, pretože veľa ľudí so sójovou alergiou môže bezpečne konzumovať vysoko rafinovaný sójový olej. Zákony však nevynímajú za studena lisovaný, extrudovaný alebo extrudovaný sójový olej. Tí, ktorí majú alergiu na sóju, sa vyzývajú, aby prediskutovali konzumáciu akéhokoľvek produktu obsahujúceho sóju so svojím lekárom.

Ostatné oleje

Alternatívne oleje na varenie, ako napríklad kokosový olej, slnečnicové semienka, sezamový a arašidový olej, tiež neobsahujú prirodzene sóju a lepok. Experimentovanie s týmito olejmi môže každodenným jedlám dodať novú príchuť a rozmer. Pred výberom týchto látok alebo akéhokoľvek oleja na varenie skontrolujte, či na štítkoch s údajmi o výživovej hodnote nie sú prítomné potenciálne alergény.

Vždy skontrolujte štítok

Čítanie zoznamu zložiek na paneli s údajmi o výživovej hodnote je najpresnejším spôsobom, ako zistiť, bez sójového a bezlepkového oleja na varenie. US Food and Drug Administration vyžaduje od výrobcov, aby v zozname zložiek uviedli všetky alergény, ako napríklad sóju a lepok. Glutén je bielkovina nachádzajúca sa v pšenici a niektorých ďalších výrobkoch z obilia a ako taká môže byť uvedená v zložkách. Pod zoznamom prísad je uvedené vyhlásenie, ktoré obsahuje informácie o tom, či produkt obsahuje potenciálny alergén alebo či bol vyrobený v tej istej rastline ako potravinový alergén.