Vhodnosť

Správne umiestnenie chodidla pri behu


Správne umiestnenie chodidla pri behu pomáha s efektívnosťou a rýchlosťou.

Digital Vision./Digital Vision / Getty Images

U niektorých ľudí je beh voľný čas, ktorý podporuje zdravie srdca, udržiavanie hmotnosti a zníženie stresu. Pre ostatných je to vysoko rozvinutá veda o umiestňovaní nôh, výdajoch energie a rýchlosti. Bez ohľadu na vaše dôvody spustenia vám správne umiestnenie chodidla pomôže bežať rýchlejšie, efektívnejšie a znižuje riziko zranenia.

Udržujte svoje chodidlá v rade

Správne umiestnenie nôh vám pomáha pri vyvážení, aby ste zabránili zakopnutiu alebo pádom pri behu. Po pristátí udržujte nohy čo najpriamejšie, v súlade s ťažiskom. Autori knihy „Fitness pre ženy v chôdzi: chôdza, behanie, beh a orientačný beh“ odporúčajú zamerať sa na to, aby sa vaše nohy dotýkali zeme priamo pod boky. Toto umiestnenie chodidiel vás nielen udržuje vo zvislej polohe, ale robí z ďalšieho stlačenia energeticky najúčinnejšiu alternatívu na udržanie rýchlosti a vytrvalosti.

Ovládajte svoje pristátie

Štrajk chodidla označuje tú časť chodidla, ktorá pri behu zasiahne zem a zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní tempa. Cieľom je, najmä pre konkurenčných bežcov, čo najľahšie sa dotknúť zeme, pričom má stále dostatok energie na to, aby odstrčila na ďalší krok. Ľahký, takmer vztýčený úder chodidla medzi chodidlom a pätou vám umožní hladko sa pohybovať od päty k päte. Prirodzený valivý pohyb pomáha predchádzať búšeniu, ktoré zvyšuje riziko dlahy, podliatin nôh a bolesti kolien. Tvrdý úder chodidla tiež zvyšuje pronáciu alebo zvinutie chodidla smerom dovnútra. Niektorá pronácia je normálna, ale príliš veľké kolísanie, stav nazývaný nadmerná propagácia, môže spôsobiť bolesť nôh a členkov.

Zmerajte svoj krok

Dĺžka kroku je, ako ďaleko pred svoje telo umiestnite nohu. Konkurenčné šprintéri zdvihnú kolená vysoko, keď bežia, a predlžujú svoj krok v snahe prekonať cieľovú čiaru ako prvý. Bežci na diaľku uprednostňujú v mnohých prípadoch vytrvalosť pred rýchlosťou, čo si vyžaduje menej kolenného účinku a výsledkom je kratší krok. Ovládaním kolena v každom kroku udržujete krok v správnej dĺžke pre efektívnosť a vytrvalosť počas jazdy. Ohnite koleno iba mierne, keď noha udrie na zem a udržujte svoju dolnú nohu v tesnej blízkosti tela. „Svet bežec“ vysvetľuje, že ak sa vaša noha vykyvne ďaleko pred vaše telo, váš krok je príliš dlhý na to, aby bol efektívny, a vaša výdrž bude trpieť.

Pružte si členok

Správne množstvo ohyb členku pri behu prispieva k silnému vytlačeniu bežcov. Efektívni bežci držia členky pri každom údere chodidla pod uhlom 90 stupňov, zatiaľ čo kolená sa ohýbajú iba 10 až 15 stupňov, aby sa pripravili na ďalšie vysunutie. S touto úrovňou ohybu a umiestnenia chodidiel sa vaša holenná časť a dolná časť nohy tlačia dopredu, keď budete postupovať počas kroku vpred.