Zdravie

Cysty vzniknuté na prstoch kvôli artritíde

Cysty vzniknuté na prstoch kvôli artritídeWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Artritída často spôsobuje trvalé deformácie kĺbov prstov.

Comstock / Comstock / Getty Images

Artritída je progresívne ochorenie, ktoré často spôsobuje rozpad kĺbov v prstoch. Osteoartritída a reumatoidná artritída sú najbežnejšie typy artritídy, ktoré ovplyvňujú prsty. Tieto stavy niekedy spôsobujú, že sa na zadnej strane prstov vytvárajú hrbole - cysty a uzly.

Artritída

Osteoartritída je bolestivý stav spôsobený rozpadom chrupavky, hladkou výplňou medzi kosťami v kĺbe. Kosti sa môžu nakoniec o seba trieť a spôsobiť bolestivé trenie. Riziko osteoartritídy, známej tiež ako degeneratívna artritída, sa s pribúdajúcim vekom zvyšuje.

Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém mylne útočí na zdravé kĺbové tkanivo, čo vedie k chronickému zápalu a bolesti. Tento typ artritídy môže ovplyvniť akýkoľvek kĺb v tele. Prstové kĺby sú často postihnuté osteoartritídou a reumatoidnou artritídou a u žien sa tieto podmienky vyvíjajú častejšie ako u mužov.

Mukózne cysty

Mukózne cysty, tiež nazývané gangliové cysty, sa často tvoria nad posledným kĺbom prstov postihnutých osteoartrózou. Zvyčajne sa vyvíjajú u ľudí vo veku 50 až 70 rokov a častejšie sa vyskytujú u žien ako u mužov. Tieto cysty sú naplnené tekutinou a zvyčajne sa vyvíjajú cez posledný prstový kĺb blízko spodnej časti nechtu. Mukózne cysty sú zvyčajne bezbolestné. Cysty, ktoré sú bolestivé alebo narúšajú pohyb prstov, môže lekár vypustiť, často sa však vracajú. Ak cysta praskne alebo sa nakazí, môže byť potrebné chirurgické odstránenie.

Heberden Nodes

Uzly Heberden sú ťažké výrastky, ktoré sa vyvíjajú na zadnej strane kĺbu na koncoch prstov. Sú spojené s osteoartrózou v poslednom prstovom kĺbe, hoci príčina uzlov nie je známa. Heberdenské uzly sa zvyčajne skladajú z kostí a chrupavky, hoci môžu obsahovať aj tekutinu. Zápal, bolesť a začervenanie môžu ohlasovať vývoj Heberdenovho uzla. Tieto príznaky nakoniec pominú. Uzol však pretrváva a spôsobuje trvalú deformáciu prstov, pri ktorej sa špička nakláňa na jednu stranu.

Uzly Bouchard

Bouchardské uzly sú kostné výrastky alebo cysty naplnené želé podobnou látkou. Vyvíjajú sa na zadnej strane stredných kĺbov v prstoch a môžu sa vyskytnúť pri osteoartritíde alebo reumatoidnej artritíde. Príčina uzlov nie je známa. Bouchardské uzly nie sú zvyčajne bolestivé, ale môžu časom ovplyvniť pohyb kĺbu, čo spôsobuje ťažkosti s funkciou ruky. Teplo a rozsah pohybových cvičení sa používajú na liečenie obmedzení bolesti a pohybu, ktoré sa vyvíjajú z uzlov Bouchard, hoci pre samotné uzly nie je k dispozícii žiadna špecifická liečba.