Vhodnosť

Cvičenia na brušnú elektródu


Nízky telesný tuk a inteligentný cvičebný program sú kľúčmi k orezávaniu a tónovaniu brucha.

Comstock Images / Stockbyte / Getty Images

Elektrické zariadenia na stimuláciu svalov sľubujú, že vaše brušné svaly budú pôsobiť, zatiaľ čo tam len sedíte. Modely so športovými dlátenými strednými časťami majú svoje výhody, ale rovnako ako v prípade mnohých podobných výrobkov existuje len málo vedeckých dôkazov na ich podporu. Štúdia University of Wisconsin 2005 z roku 2005 zistila, že jedno komerčné zariadenie dostatočne stimuluje svaly, aby sa zlepšila sila brucha, nedošlo k žiadnemu úbytku tuku.

Ako EMS funguje

Elektrické zariadenia na stimuláciu svalov dodávajú svalovým vláknam elektrický impulz a spôsobujú kontrakciu vlákien. Ak sa to opakuje niekoľko minút, svalové vlákna sú dostatočne unavené, aby sa vyskytli malé fyziologické úpravy. V klinickom prostredí sa zariadenia EMS používajú u pacientov, ktorí stratili schopnosť sami vykonávať svalové kontrakcie, napríklad v prípade poranenia miechy. Klinické prístroje majú veľa malých individuálnych elektródových vankúšikov alebo dokonca malé ihličkovité sondy siahajúce priamo do svalového tkaniva. Sú veľmi odlišné a oveľa efektívnejšie ako veľké podložky alebo pásy, ktoré sa bežne vyskytujú na komerčných výrobkoch.

Posilnenie svalov

EMS zariadenia nevytvárajú svalovú hmotu ani pri nákladnom lekárskom vybavení. Skôr spomaľujú alebo bránia svalovej atrofii u novo zranených jedincov, aby mohli začať s komplexnejším cvičebným programom, keď znovu nadobudnú schopnosť pohybu. Štúdia University of Wisconsin z roku 2005 zistila, že subjekty používajúce komerčné zariadenie EMS zaznamenali významné zisky v abdominálnej sile aj vytrvalosti. Zistil tiež, že obvod pásu sa v priemere znížil o takmer 1,5 palca. Menším pásom sa však nepripisovalo chudnutie, pretože nedošlo k žiadnym zmenám v indexe telesnej hmotnosti, telesnej hmotnosti alebo hrúbke kožného záhybu. Predpokladá sa, že zvýšená svalová sila umožnila subjektom lepšie držať žalúdky.

Strata tuku

Štúdia z roku 2002, ktorá sa uskutočnila aj na Wisconsinskej univerzite, dospela k rovnakému záveru ako štúdia z roku 2005: Zariadenia EMS stimulovali cieľové svaly u študovaných subjektov, ale nestačili na dosiahnutie žiadnych fyziologických zmien, ktoré sľúbili. Použitím zariadenia EMS nedošlo k zníženiu percenta telesného tuku. Generálny riaditeľ spoločnosti Slendertone USA, výrobcu zariadení EMS, v článku Wall Street Journal osobitne uviedol, že stimulačné zariadenia brucha vôbec nefungujú pre obéznych jednotlivcov. Dôvodom je skutočnosť, že elektrický impulz nemôže preniknúť tukom, aby sa dostal do svalov.

Varovania FDA

Niektorí používatelia zariadení EMS hlásili bolesť av niektorých prípadoch dokonca šoky, popáleniny a modriny. Úrad pre potraviny a liečivá, ktorý reguluje komerčné aj lekárske prístroje EMS, varoval, že na trhu existujú pomôcky, ktoré nepodstúpili kontrolu FDA. To nevyhnutne neznamená, že tieto zariadenia sú nebezpečné. Berú však na vedomie, že agentúra FDA nevie o vedeckých informáciách, ktoré podporujú mnoho tvrdení používaných na propagáciu týchto zariadení v reklame.