Vhodnosť

Čo robiť, keď absces kŕče kvôli cvičeniu


Väčšina brušných kŕčov sa vyskytuje na vašej pravej strane.

BananaStock / BananaStock / Getty Images

Ak toto čítate, počas cvičenia pravdepodobne trpíte kŕčmi brucha. Ab kŕče, tiež označované ako bočný steh, sú veľmi časté. Nanešťastie úzke pocity kŕčov ab podráždia niektoré do tej miery, že úplne rušia ich cvičenie. Existuje niekoľko spôsobov, ako zabrániť vzniku kŕčov ab, ako aj zmierniť bolesť, keď k nej dôjde, čo vám umožní pokračovať v tréningu bez nepohodlia.

Príčina a kŕče

Mnohí si myslia, že kŕče v bruchu sú jednoducho spôsobené tým, že cvičíte, ale dôvod presahuje to. Keď sa kŕče abs, sval sa sťahuje, čo je ten napätý a bolestivý pocit, ktorý pociťujete. Kŕče ovplyvňujú nielen sval, ale aj okolité väzy, šľachy a tkanivá. Existuje niekoľko dôvodov, prečo dochádza k kŕčom. Sval môže byť unavený, nadmerne používaný alebo dokonca zranený. Ak je sval unavený, dochádza k vyčerpaniu svalových vlákien. Kŕče sa môžu vyskytnúť aj pri dehydratácii alebo pri nízkych hladinách elektrolytov, napríklad sodíka. V tomto prípade dochádza ku kontrakcii v tekutinovom kompartmente.

Prevencia bolesti

Je možné zabrániť vzniku kŕčov skôr, ako k nim dôjde. Ak je kŕč spôsobený prepracovaným svalstvom, znížte intenzitu cvičenia. Môžete tlačiť svaly za svoj limit rýchlosťou vášho behu alebo intenzitou tréningu. Prevencia kŕčov je tiež možná zlepšením rozsahu pohybu tým, že natiahnete a precvičíte svaly dôkladne a pravidelne. Cvičenie s činkami pomáha posilňovať vašu bránicu, aby sa zabránilo kŕčom v bruchu. V závislosti od vykonávaného cvičenia môžete vykonať aj úpravy, napríklad úroveň sedadla v bicykli alebo polohu rúk. Ak je kŕče spôsobené nedostatkom elektrolytu, zostaňte hydratovaní. Snažte sa vyhnúť jedlu až dve hodiny pred tréningom.

Predpis bolesti

Keď sa vaše ABS začnú kŕče, prestaňte cvičiť a zhlboka sa nadýchnite. Natiahnite a masírujte oblasť, v ktorej pociťujete bolesť. Stlačte dva prsty dovnútra a nahor na postihnutom svale a prsty držte na mieste najmenej 10 sekúnd. Pokračujte v dýchaní, zatiaľ čo prsty zatlačte do a nahor. Teplo pomáha uvoľňovať sťahované svaly počas kŕčov, zatiaľ čo ľad pomáha pri zmierňovaní bolesti. Ak je kŕč spôsobený dehydratáciou, vypite 0,5 I elektrolytovú tekutinu, napríklad Gatorade, Powerade alebo Vitamin Water, zmiešanú s pol lyžičky soli. Pomôže to, že sa kŕče stanú príliš extrémnymi a môže vám pomôcť dokončiť tréning.

Tipy na ošetrenie

Pri napínaní brušných svalov berte do úvahy stranu, v ktorej prežívate bolesť. Ak je vaša bolesť na pravej strane, roztiahnite pravú ruku a nakloňte sa smerom doľava. Ak je vaša bolesť vľavo, natiahnite ľavú ruku a nakloňte sa smerom doprava. Ak ste kŕče vyliečili uprostred behu, vždy kráčajte skôr, ako postupne zvyšujete rýchlosť na požadované tempo.