Vhodnosť

Rôzne druhy aeróbneho cvičenia


Aeróbne cvičenie s nízkym dopadom aj s vysokým dopadom môže byť prospešné pre vaše zdravie.

Tovarový kop / Tovarový kop / Getty Images

Ak trpíte sedavým životným štýlom, môže nastať čas vystúpiť z pohovky a začať cvičiť. Aeróbne cvičenie, známe tiež ako kardio cvičenie, pôsobí na vaše srdce a pľúca a zároveň cvičí svaly hornej a dolnej časti tela, ako aj vaše základné svaly. Existujú dva rôzne typy aeróbneho cvičenia - cvičenie s vysokým dopadom a cvičenie s nízkym dopadom. Striedajte si cvičenie medzi týmito dvoma, ktoré vám pomôžu zostať zapojené a motivované k splneniu vašich cieľov v oblasti fitness.

Pochopte silný vplyv

Vysoko nárazové aeróbne cvičenie znamená, že obe nohy počas tréningu opúšťajú zem súčasne. Bežecké, skákacie lano, skákacie, skákacie zdviháky a iné typy plyometriky sa považujú za cvičenie s vysokým dopadom. Tieto cvičenia majú tendenciu mať vysokú intenzitu, čo znamená, že spaľujete viac kalórií. Ak máte dobrú základnú úroveň kondície a silné kĺby, cvičenie s vysokým dopadom by mohlo byť tou pravou voľbou pre vás.

Beh môže byť pravdepodobne najobľúbenejším typom vysokoúčinného aeróbneho cvičenia, pretože sa dá robiť kedykoľvek a kdekoľvek, bez veľkej prípravy alebo ďalšieho vybavenia. Behom každého kroku však môžete behom klásť dôraz na kosti a kĺby. Beh na bežiacom páse alebo na mäkšom teréne môže pomôcť vyrovnať sa s negatívnymi účinkami tréningu s vysokým dopadom.

Aby ste predišli zlomeninám stresu niekedy spôsobeným tvrdým dopadom týchto tréningov, zmeňte svoju aeróbnu rutinu tak, aby zahŕňala niektoré formy aerobného cvičenia s nízkym dopadom, čo dáva vašim kĺbom šancu na odpočinok a zotavenie.

Poznajte rozdiel s nízkym dopadom

Prísne definované, nízko dopadové kardio znamená, že aspoň jedna noha zostáva v kontakte so zemou za všetkých okolností, ale niektoré činnosti s nízkym dopadom, ako je plávanie a jazda na bicykli, tento pohyb nezahŕňajú. Pešia turistika, chôdza, jazda na kolieskových korčuliach a väčšina stupňových aeróbnych rutín sú príkladmi športu s nízkym dopadom a plávania. Aj keď intenzita týchto cvičení má tendenciu byť nižšia ako u vysoko pôsobiaceho kardio, aerobné cvičenie s nízkym dopadom stále pôsobí na svaly vášho tela a zvyšuje srdcový rytmus, a to bez toho, aby kĺbov pôsobilo dodatočne.

Ak začínate s kondíciou, vyberte kardio s nízkym dopadom. Šport s nízkym dopadom môže byť tiež bezpečný pre starších alebo zranených. Plávanie je vynikajúcou formou kardiovaskulárneho cvičenia s nízkym dopadom, pretože voda poskytuje stálu odolnosť proti pôsobeniu a zároveň tlmí a chráni kĺby pred nárazmi a nárazmi.

Cyklistika je považovaná aj za šport s nízkym dopadom, hoci funguje iba na spodnej časti tela a mala by byť spojená s inou formou kardio, ak chcete zacieliť aj na hornú časť tela. V prípade iných druhov stredne ťažkých až nízkych vplyvov vyskúšajte bežecké lyžovanie, in-line korčuľovanie, chôdzu a tanec.

Zvýšte svoje zdravie

Dôsledné aeróbne cvičenie vám pomáha spaľovať kalórie, aby ste stratili tuk, ale má ešte ďalekosiahlejšie zdravotné prínosy, vrátane prevencie srdcových chorôb, zlepšenia nálady a pomoci telu pracovať efektívnejšie, aby ste mali viac energie po celý deň. Kardio cvičením sa uvoľnia chemikálie, ktoré sa cítia dobre, nazývané endorfíny, ktoré môžu pomôcť zmierniť stres a spôsobiť, že sa budete cítiť lepšie. Vaše sebavedomie môže mať pozitívny vplyv aj na rôzne typy aeróbneho cvičenia, keď zoštíhľujete a tónujete svaly, aby ste zlepšili svoj obraz.

Zahrejte ju

Pred pokusom o nové typy aeróbneho cvičenia sa poraďte so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že sú vhodné pre váš typ tela. Lekár alebo fyzický tréner vám tiež môže pomôcť určiť vhodnú úroveň intenzity pre váš tréning, aby sa splnili vaše ciele v oblasti fitness. Nezabudnite sa zahriať a ochladiť na oboch stranách kardio cvičenia. Začnite ľahkou formou kardio, napríklad svižnou chôdzou alebo behom asi 20 minút. Keď sú vaše svaly teplé, roztiahnite sa pred začiatkom kardiovaskulárneho tréningu s vysokým alebo nízkym dopadom. Zostaňte hydratovaní tým, že budete mať po ruke vodu, aj keď ste v bazéne.

Zdroje (5)