Výživa

Prijateľné hladiny cukru v krvi 2 hodiny po raňajkách


Vaša hladina cukru v krvi by mala spadať do špecifického rozsahu dve hodiny po jedle.

Počas trávenia potravy cirkulujú molekuly cukru v krvi a dodávajú telu energiu. Ale príliš veľa cukru v krvi môže byť nebezpečné, niekedy môže viesť k cukrovke a iným zdravotným problémom. Poznanie prijateľného cieľového rozsahu cukru v krvi po jedle vám môže pomôcť určiť, či sú vaše hladiny cukru v krvi stabilné a zdravé alebo nestabilné a nebezpečné.

Cieľový rozsah

Približne jednu až dve hodiny po začiatku jedla je zdravý cieľový obsah cukru v krvi pre väčšinu dospelých menší ako 140 miligramov na deciliter, zatiaľ čo diabetici by sa mali usilovať dosiahnuť cieľový obsah cukru v krvi nižší ako 180 miligramov na deciliter. Majte na pamäti, že cieľový rozsah cukru v krvi sa môže líšiť vekom, počas tehotenstva alebo so špecifickými chorobami a zdravotnými stavmi. Váš lekár vám môže pomôcť určiť individuálny cieľový rozsah glukózy v krvi, aby vyhovoval vašim špecifickým zdravotným potrebám.

Prečo je to dôležité

Dvojhodinový postprandiálny test na hladinu cukru v krvi nie je schopný diagnostikovať cukrovku; Diagnóza sa často dosiahne kombináciou testov na krvný cukor nalačno, orálnych testov na glukózovú toleranciu a testov na glykohemoglobín A1c. Dvojhodinový test vám však môže pomôcť určiť, či máte cukrovku správne pod kontrolou. Kontrola hladiny cukru v krvi niekoľko hodín po jedle vám pomôže pochopiť účinok rôznych potravín na vaše telo, vplyv stresu a cvičenia a to, či beriete so svojím jedlom správnu dávku inzulínu.

Hyper- a hypoglykémia

Ak je hladina glukózy v krvi vyššia ako cieľový rozsah niekoľko hodín po jedle, tento stav sa označuje ako hyperglykémia. Medzi príznaky patrí nadmerný smäd, nevoľnosť, rozmazané videnie a bolesť brucha. Ak nie ste diabetik, vaše telo zvyčajne vyrieši hyperglykémiu samostatne. V závažných prípadoch môžu byť potrebné lieky alebo inzulín. Reaktívna hypoglykémia sa objaví, keď hladina cukru v krvi klesne príliš nízko - zvyčajne na menej ako 70 miligramov na deciliter - do niekoľkých hodín po jedle. Medzi príznaky často patrí potenie, svalová slabosť, únava, chvenie, zvýšená srdcová frekvencia, úzkosť, zmätenosť a podráždenosť. Liečba je často jednoduchá, pretože konzumácia uhľohydrátov obsahuje jedlo alebo nápoje na zásobovanie tela cukrom.

Tipy na plánovanie stravovania

Niektoré stratégie plánovania stravovania vám môžu pomôcť zostať v cieľovom rozmedzí zdravej glukózy v krvi. Konzumujte približne 45 až 60 gramov uhľohydrátov s tromi hlavnými jedlami a asi 15 až 30 gramov uhľohydrátov s občerstvením. Táto stratégia by mala udržiavať hladinu cukru v krvi relatívne konzistentnú počas celého dňa. Vyvarujte sa konzumácii veľkého množstva uhľohydrátov naraz, čo môže spôsobiť rýchle stúpanie hladiny glukózy v krvi a rýchle zrútenie. Vyberte zložité uhľohydráty, aby ste dosiahli konzistentnejšiu hladinu cukru v krvi; komplexné uhľohydráty zahŕňajú celé zrná, strukoviny, fazuľa, ovocie a zeleninu.