Vhodnosť

Nevýhody použitia váženej vesty


Beh s váženou vestou môže viesť k zraneniu.

Hemera Technologies / AbleStock.com / Getty Images

Vážené vesty dočasne zvyšujú vašu telesnú hmotnosť, aby boli vaše tréningy náročnejšie. Tesne priliehajúce a zvyčajne nastaviteľné podľa vašej aktuálnej úrovne fyzickej zdatnosti, váženú vestu môžete nosiť pri chôdzi alebo behu, pri cvičení, ako sú kliešte a výpady, alebo sa zúčastňujte skupinových cvičení, ako je step aerobik. Hoci vážené vesty spôsobia, že váš tréning bude náročnejší, môžu tiež spôsobiť problémy.

Pohodlie

Vážené vesty sa musia pohodlne zmestiť. Ak sa vaša vesta pohybuje príliš veľa, môže to byť znepokojujúce - najmä ak vykonávate skákacie alebo ohýbacie cvičenia. Vážené vesty však používajú suchý zips, elastické popruhy alebo remienky a priliehavé vesty sa môžu cítiť obmedzujúce a dokonca nepohodlné. Závažia v veste sú obvykle vyrobené z kovu a tieto sa môžu do vás vrhnúť, keď ohnete trup alebo ležíte na prednej alebo zadnej strane. Niektoré vesty sú pomerne dlhé a spodná časť vesty môže počas cvičenia trieť hornú časť stehien. Z tohto dôvodu by mali kratší cvičenci vyhľadávať vesty s krátkym telom.

Teplota

Zvyčajne sú vyrobené z tvrdého nylonu, plátna alebo kordury, vážené vesty sú zvyčajne dosť silné a pokrývajú celý trup. Samotné cvičenie vás môže nechať horúce a spotené, ale pri nosení váženej vesty môže byť aj relatívne ľahké cvičenie veľmi zaparenou záležitosťou a môže viesť k prehriatiu a dehydratácii. Vyhnite sa dehydratácii konzumáciou veľkého množstva vody pred, počas a po tréningu a nevykonávajte cvičenie, keď teploty stúpajú. Ak cvičíte vonku v teple, pravidelne vykonávajte prestávky v tieni.

Náraz

Prevádzkové a skákacie aktivity majú veľký vplyv. To znamená, že v určitom okamihu sú obe vaše nohy mimo podlahy. Keď to, čo stúpa, musí zostúpiť, znamená to, že pri pristávaní musí byť veľa dopadov. Tento náraz je potenciálne škodlivý a prenáša sa cez vaše chodidlá, členky, kolená, boky a chrbticu. Nosenie váženej vesty pri behu alebo skákaní značne zvyšuje množstvo sily, ktorú pri pristávaní zažijete. Ak máte na sebe váženú vestu, môže to viesť k náročnejšiemu tréningu, riziko významného poškodenia kĺbov spojené s nárazom však môže prevážiť nad výhodami pre niektorých cvičencov.

Náklady

Náklady na kúpu váženej vesty závisia od zvoleného modelu, materiálov použitých v stavebníctve a od váhy. Keď budete silnejší, môže sa stať, že váš pôvodný nákup bude príliš ľahký, takže si musíte kúpiť buď ďalšie závažia, alebo novú vestu. Vo všetkých scenároch je nákup váženej vesty nákupom, ktorý sa môže ukázať ako nákladný.

Štýl

Najváženejšie vesty vyzerajú v najlepšom prípade ako polovojenské bojové vybavenie a horšie brnenie tela. Nosia sa mimo bežných odevov a nedochádza k maskovaniu skutočnosti, že máte na sebe váženú vestu. Nosenie váženej vesty vo veľkom vonku nie je skutočný problém, ale ak nosíte vestu v telocvični, môžete získať nejaké zmätené pohľady od ľudí, ktorí si myslia, že na cvičenie nosíte nepriestrelnú vestu. Aj keď to nie je vážna nevýhoda, ak vám záleží na tom, ako vyzeráte, keď pracujete, zvážte vzhľad vesty pred nákupom.