+
Vhodnosť

Čo piť na pomoc s bolesťou a bolesťami pred cvičením


Šťava z melónu vám môže pomôcť vyhnúť sa bolesti svalov.

Creatas Images / Creatas / Getty Images

Po cvičení už nikto nechce bojovať s bolesťou. Nemusíte si však vybrať medzi cvičením a bolesťou. Správny nápoj vám pomôže správne vyživovať vaše telo a znižuje riziko bolesti svalov. Bolesť môžu samozrejme spôsobiť aj také faktory, ako je osteoartróza, osteoporóza a poranenie svalov, takže ak zápasíte s chronickou bolesťou, povedzte to najskôr svojmu lekárovi.

Kúzlo vody

Voda by mala hrať kľúčovú úlohu vo vašej pred tréningovej rutine, aj keď pijete iné tekutiny, ktoré pomáhajú bojovať proti bolesti svalov. Dehydratácia môže spôsobiť svalové kŕče a únavu a môže tiež viesť k závažnejším príznakom, ako sú závraty, nevoľnosť a mdloby. Pitie vody bezprostredne pred tréningom a doplnenie väčším množstvom vody pri pote môže pomôcť zmierniť bolesť.

Bielkoviny pre zdravé svaly

Športovci sa už dlho spoliehajú na proteínové nápoje, ktoré im pomáhajú posilňovať ich schopnosť budovať silné svaly, ale proteín môže mať okamžitý prínos. Bolestivosť svalov je niekedy dôsledkom rozkladu svalových bielkovín, keď vaše telo vyčerpáva zásoby glykogénu. Športovci, ktorí pijú proteínový nápoj bezprostredne pred náročným tréningom, môžu znížiť rýchlosť rozpadu ich svalov a znížiť bolesť svalov.

Trochu sladkosti

Ovocná šťava nie je iba sladkou pochúťkou; môže pomôcť zmierniť bolesť svalov. Štúdia z roku 2010 uverejnená v časopise „Journal of Berry Research“ zistila, že antioxidačné vlastnosti šťavy z čiernych ríbezlí môžu znižovať bolesti svalov a únavu. Ďalšia štúdia, ktorá bola uverejnená v roku 2013 v časopise „Journal of Agricultural and Food Chemistry“, zistila, že ľudia, ktorí pili šťavu z melónu tesne pred tréningom, mali rýchlejšie regeneračné časy a menej sťažností na bolesti svalov. Obe štúdie boli malé, takže výsledky sú predbežné, ale sľubné.

Káva: Viac ako len energia

Kávu by ste mohli považovať za niečo viac ako za rýchly zdroj energie indukovanej kofeínom. Štúdia University of Illinois z roku 2009 však zistila, že káva by mohla zohrávať užitočnú úlohu v tréningovej rutine. Nasledovalo mužov, ktorí vypili 12 uncí kávy bezprostredne pred jazdou na bicykli a skupina, ktorá vypila kávu, zaznamenala menšiu svalovú bolesť.