Vhodnosť

Pomáha pitná voda zväčšiť svaly?


Pri budovaní svalovej hmoty je dôležité udržiavať zdravú a vyváženú stravu. Často sa však prehliada správny pomer bielkovín, tukov, uhľohydrátov, vitamínov a minerálov, ktoré spotrebúvajú správne množstvo vody. Kým pitná voda nekoreluje priamo so zvýšenou veľkosťou alebo silou svalov, pri správnej hydratácii existuje mnoho výhod, ktoré nepriamo ovplyvňujú vaše svaly.

Obeh

Podľa WebMD je ľudské telo až 60 percent vody. Krv, ktorá obsahuje kyslík, cirkuluje v tele a privádza kyslík do rôznych tkanív a orgánov vrátane svalov. Ak však nie ste správne hydratovaní, vaše telo nenosí kyslík do svalov efektívne. Ak máte správne okysličené svaly, môžete pracovať dlhšie a ťažšie, než sa budete cítiť unavení, či už cvičíte alebo robíte tvrdú fyzickú námahu, pričom obidve tieto zvyšujú svalovú hmotu.

Trávenie

Váš správny režim silového tréningu by mal obsahovať zdravú stravu, ktorá je v súlade s pokynmi organizácie MyAA zdravé platne USDA. Podľa pokynov sa odporúča, aby aspoň polovica taniera bola pokrytá ovocím a zeleninou pri každom jedle. Tieto pokyny slúžia na to, aby vám poskytli správne množstvo živín na udržanie zdravia vášho tela. Ak sa však tieto živiny do vášho tela nevstrebávajú správne alebo efektívne, nemá zmysel sa v prvom rade držať pokynov. Voda spotrebovaná počas jedla a po jedle pomáha podporovať rýchlu absorpciu a distribúciu živín, čo vám dodáva energiu, ktorú potrebujete na cvičenie, a dodáva vašim svalom materiály potrebné na budovanie hmoty.

Cvičenie

Sval je asi 80 percent vody. Bunky vo vašich svaloch potrebujú vodu, aby prežili. Látky, ktoré vstupujú do svalov po trávení a obehu, vrátane bielkovín a kyslíka, potrebujú vodu, aby sa mohli účinne pohybovať v celom tkanive. Ak tieto látky nedosiahnu vaše svaly v dostatočnom množstve alebo sa nepoužívajú efektívne, objavuje sa jav známy ako rozpad svalov. Rozklad svalov zastavuje rast svalov, zastavuje syntézu proteínov alebo použitie látok, ktoré vstupujú do svalového tkaniva. Správnou hydratáciou môžete zaistiť, aby vaše svaly udržiavali správnu hladinu vody, a tým zmierňovať rozpad svalov.

Budovanie a udržiavanie svalov

Podľa zdravia mužov môže dehydratácia negatívne ovplyvniť výkon a regeneráciu záťaže. Výskum ukázal, že dobre hydratované svaly využívajú bielkoviny počas a po cvičení na tvorbu hmoty, zatiaľ čo dehydratované svaly hromadia omnoho pomalšie. Aby sa udržala správna úroveň hydratácie, pre zdravie mužov vám odporúčame zvážiť sa pred a po každom cvičení a vypiť 24 uncí vody za každú libru stratenú počas relácie.

O autorovi

Parker Bowles so sídlom v Denveri je spisovateľkou v oblasti wellness od roku 2006. Jej práca sa objavila v časopisoch Yoga Journal, Elephant Journal a CafeWell. Bowles je držiteľom bakalára prírodných vied v odbore biológia so zameraním na výživu z College of William and Mary a Master of Science v kineziológii z King's College. Je tiež certifikovanou zdravotnou koučkou s certifikátom holistického zdravia a výživy od Inštitútu pre integrovanú výživu.