Zdravie

Lieky, ktoré rozpúšťajú žlčové kamene


Na rozpustenie žlčových kameňov sa môžu použiť žlčové kyseliny.

NA / Photos.com / Getty Images

Žlčové kamene sú stvrdnuté kúsky žlče, tekutina, ktorá pomáha telu tráviť tuk zo stravy. Väčšina ľudí so žlčovými kameňmi nemá žiadne príznaky a nevyžaduje liečbu. Ak žlčové kamene spôsobujú bolesť brucha alebo predstavujú riziko komplikácií, uprednostňuje sa zvyčajne odstránenie žlčníka. Toto sa bežne vykonáva pomocou minimálne invazívneho postupu nazývaného laparoskopická cholecystektómia. Ľudia, ktorí sa chcú vyhnúť chirurgickému zákroku alebo nemôžu bezpečne podstúpiť chirurgický zákrok, môžu byť kandidátmi na nechirurgické ošetrenie s liekmi určenými na rozpúšťanie žlčových kameňov.

Perorálne lieky

Lieky podávané ústami na rozpúšťanie žlčníkových kameňov sú vhodné pre približne 30 percent ľudí s ochorením súvisiacim so žlčníkovými kameňmi. Tieto lieky, nazývané kyselina chenodeoxycholová a kyselina ursodeoxycholová, sú vyrobené zo žlčových kyselín. Zloženie žlčových kameňov ovplyvňuje úspešnosť týchto liekov. Ľudia s malými cholesterolovými žlčovými kameňmi majú najväčšiu šancu na úspech pri disolučnej terapii. Je nepravdepodobné, že z toho budú mať úžitok ľudia s veľkými cholesterolovými kameňmi, pigmentové kamene zložené z pacientov s bilirubínom a obézni pacienti. Liečba môže trvať niekoľko rokov a môžu sa objaviť žlčové kamene.

Kyselina ursodeoxycholová

Kyselina ursodeoxycholová (ursodiol, Actigall) rozpúšťa až 80 percent veľmi malých žlčových kameňov do šiestich mesiacov. Liečba týmto liekom je menej úspešná, keď sú kamene veľké. Aj keď je liečba úspešná, až 50 percent pacientov má opakujúce sa žlčové kamene. Ursodiol nie je vhodnou možnosťou liečby ľudí s kalcifikovaným cholesterolom alebo pigmentovými žlčovými kameňmi.

Medzi možné vedľajšie účinky ursodiolu patrí hnačka, zápcha, žalúdočná nevoľnosť, tráviace ťažkosti, závraty, vracanie, kašeľ, výtok z nosa, bolesť v krku, bolesť chrbta, kĺbov alebo svalov, strata vlasov a časté močenie alebo bolestivé močenie.

Kyselina chenodeoxycholová

Kyselina chenodeoxycholová (Chenodiol, Chenodal) je žlčová kyselina, ktorá u niektorých pacientov, najmä u malých kameňov zložených prevažne z cholesterolu, postupne rozpúšťa žlčové kamene cholesterolu. Aj keď je liek úspešný pri rozpúšťaní žlčových kameňov, odhaduje sa, že 50 percent pacientov má recidívu do 5 rokov.

Chenodiol sa nemá podávať tehotným ženám alebo ľuďom s ochorením pečene, obštrukciou žlčníka, žlčníkovými komplikáciami alebo veľkými, necholesterolovými žlčovými kameňmi. Vedľajšie účinky môžu zahŕňať hnačku, zápal pečene, pálenie záhy, zníženú chuť do jedla, nevoľnosť, zvýšený cholesterol v krvi a znížený počet bielych krviniek.

Kontaktná disolučná terapia

Kontaktné rozpúšťanie žlčových kameňov je experimentálne a nie je všeobecne akceptované ani dostupné. Tento postup zahŕňa vstreknutie chemického rozpúšťadla priamo do žlčníka. Chirurg vloží tenkú skúmavku do žlčníka a pripojí čerpadlo, ktoré dodáva malé množstvo rozpúšťadla priamo do orgánu v priebehu hodín alebo dní. Tento postup môže rýchlo znížiť hladiny cholesterolu, ale riziko komplikácií je vysoké v dôsledku toxickej povahy chemických rozpúšťadiel.