Športové

Duálne pozastavenie verzus pevné bicykle pre začiatočníkov


Je chybou myslieť si, že jazda na horských bicykloch bez odpruženia sa neoplatí.

Obrázky George Doyle / Stockbyte / Getty

Väčšina dnes vyrábaných horských bicyklov má buď predné odpruženie alebo predné aj zadné, nazývané súboj duelov. Stále je však potrebné argumentovať za rigidné horské bicykle, najmä pre začiatočníkov. Niekto, kto je začiatočník, čelí iným výzvam ako niekto, kto je so športom oboznámený; niektoré problémy je možné prekonať pomocou rôznych zariadení. Aj keď existujú dôvody, prečo odborníci a profesionálni horskí cyklisti dávajú prednosť horským bicyklom s odpružením, tie isté dôvody nemusia také bicykle ospravedlňovať pre začiatočníkov.

Horolezecký kopec

Pokiaľ ide o výstup na kopec na horskom bicykli, pevný rám poskytuje výhodu pre začiatočníkov. Dôvodom je to, že časť energie generovanej pedálom sa absorbuje poskytnutím odpruženia bicykla. Ak chcete z každej kľukovej revolúcie vyťažiť maximum, mal by začiatočník použiť tuhý bicykel.

Jazdenie z kopca

Zatiaľ čo odpruženie pomáha jazdcovi ovládať bicykel tým, že absorbuje náraz kolies proti prekážke pri šliapaní do kopca, najväčšou výhodou je odpruženie, ktoré poskytuje pri stúpaní z kopca pri vysokých rýchlostiach. Aj keď je možné jazdiť rovnakými cestami po pevnom ráme, ovládanie a pohodlie poskytované dvojkolesovým odpružením sú nepopierateľné.

Krivka učenia

Zatiaľ čo odpruženie uľahčuje takmer všetko ako pevné koleso - s výnimkou lezenia - odpružené bicykle spomaľujú učenie, pretože sú omnoho viac odpustiteľné ako dvojkolesové odpruženie. Nárazník vytvorený systémom odpruženia zabraňuje začiatočníkom pociťovať vzťah medzi chodníkom a bicyklom. Výsledkom je, že sa môžu vytvárať zlé návyky, ktoré brzdia rýchlosť rozvoja začiatočníkov. Jedným z príkladov je spomalenie narážania na prekážku namiesto udržania ich rýchlosti a obchádzania sa okolo nej. Rozvíjajúca sa rovnováha je ďalšou schopnosťou pre začiatočníkov, ktorí sa učia pomalšie na celom bicykli s odpružením, pretože odpruženie umožňuje odpustenie zlej hmotnosti.

Náklady

Myšlienka, že jazda na horských bicykloch je zábavná, iba ak vlastníte najnovšie a najlepšie vybavenie, je fraška. Ak sú začiatočníci odrádzaní od jazdenia na pevnom bicykli, môžu stratiť záujem o šport, pretože cena za jednoúčelové koleso môže byť až štvornásobne vyššia. Kúpa veľmi dobrého rigidného bicykla je často lacnejšia ako nákup stredného horského bicykla s úplným odpružením.

Foto Kredity

  • Obrázky George Doyle / Stockbyte / Getty