Športové

Činka Cvičenie pre tenis žien

Činka Cvičenie pre tenis žienWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Spoliehanie sa na cvičenie s činkami môže brániť vášmu tenisovému výkonu.

Mike Hewitt / Getty Images Šport / Getty Images

Rýchlosť, sila a rýchle reflexy sú chlieb a maslo pre všetky úrovne tenistiek. Schopnosť rýchlo zmeniť smer a zasiahnuť loptu bez toho, aby sa zranila alebo nadmerne unavila, vám umožní vydržať celý zápas, ktorý môže byť kdekoľvek od 30 minút do 5 hodín. Aj keď tréning činky môže zvýšiť svalovú silu a vytrvalosť, nezaručuje vám, že sa budete môcť rýchlo pohybovať po kurte alebo presúvať tenisovú raketu s presnosťou a silou, hovorí tréner rýchlosti Randy Smythe.

Pohyb, nie svaly

Tradičný tréning činky sa zameriava skôr na svalové skupiny než na pohyb celého tela. Tréning každej väčšej svalovej skupiny nezávisle od seba neznamená, že automaticky vedia, ako sa koordinovať, aby sa účinne pohybovali v zápase. V tenise nepracuje žiadna jednotlivá svalová skupina izolovane a spôsob, akým sa pohybujete po kurte, je daný vašim nervovým systémom - veliacim centrom všetkého, čo robíte, hovorí licencovaná masážna terapeutka Todd Hargrove z Better Movement.

Tlačenie verzus Snapping

Zdvíhanie činiek neprináša energiu do vašich výkyvov a slúži. Hoci tenis slúži a hojdačka sa líši od boxerských úderov, podľa boxerského experta Johnnyho Nguyena si oba vyžadujú úderný pohyb, a nie tlačiaci pohyb. Činka hrudník a ramenný lis tlačia cvičenia, ktoré vyžadujú, aby vaše svaly boli neustále pod napätím, keď zdvíhate a znižujete závažia. Uchytenie si však vyžaduje, aby sa vaše svaly uvoľnili bezprostredne pred húpaním a bezprostredne po údere do lopty, takže môžete opakovane vytvárať silnejšie pohyby. Najväčší rozdiel medzi oboma pohybovými vzorcami je čas. V tenise nemáte niekoľko luxusných sekúnd na to, aby ste sa rozhodli, kam sa pohnete alebo ako sa chystáte zasiahnuť loptu.

Získajte konkrétne informácie

Z dôvodu tvaru a polohy priľnavosti činky je ťažké vykonávať rotačné cvičenia v stojacej polohe, ktorá úzko napodobňuje dynamiku rotácie trupu, ramien, zápästia a bedier, ktoré sú bežné pri tenise. Aj keď cvičenia s činkami môžu zosilniť vaše rotátorové manžety a svaly bedra, neznamená to, že sa svaly môžu dobre pohybovať pri vykonávaní bekhendu alebo laterálneho miešania. Toto je založené na princípe SAID - špecifickom prispôsobení predpísaným požiadavkám -, ktoré uvádza, že vaše telo sa prispôsobuje a vylepšuje konkrétne to, na čo je trénované, hovorí Hargrove. Ležanie na lavičke a robenie jednoramennej činky na hrudi činia iba silné ramenné svaly v polohe na chrbte. Sila, ktorú získate, sa však neprenesie do stojacej polohy a kývne. Lepším spôsobom, ako trénovať, by bolo vykonávanie lekárskych hodov a elastických pásových kotiev a výťahov.

Akékoľvek výhody?

Cvičenie s činkami môže byť súčasťou mimosezónneho tréningu s cieľom vybudovať základy silných väzov a šliach. S blížiacim sa tréningovým a súťažným obdobím by malo cvičenie klásť väčší dôraz na pohybové vzorce a výkonnosť špecifickú pre tenis ako na zdvíhanie závaží a tréningové svaly. Ak naozaj chcete lepšiu definíciu svalov v pažiach a nohách, kombinujte cvičenia s činkami - drepy, riadky, lisy na rameno - s pohybom, silovými a rýchlostnými cvičeniami v bežnej rutine.

Zdroje (2)