Zdravie

Súťaž o Gallstones


Actigall je kyselina žlčová, ktorá môže pomôcť rozpustiť žlčové kamene cholesterolu.

Jupiterimages / Polka Dot / Getty Images

Žlč - tekutina, ktorú pečeň vytvára, aby pomáhala telu tráviť tuky - môže tvoriť kamienkové usadeniny nazývané žlčové kamene. Zatiaľ čo veľa žlčových kameňov nespôsobuje žiadne príznaky, tie, ktoré blokujú tok žlče, môžu mať za následok epizódy bolesti brucha, nevoľnosť a zvracanie. Chirurgia je všeobecne preferovanou liečbou žlčníkových kameňov, ktoré spôsobujú príznaky, s výnimkou tých, ktorí nemôžu tolerovať chirurgický zákrok. Pre tých ľudí, ako aj pre tých, ktorí odmietajú chirurgický zákrok, môžu byť lieky ako Actigall účinné pri rozpúšťaní žlčových kameňov.

Indikácia

Kyselina ursodeoxycholová, tiež nazývaná ursodiol a predávaná pod obchodnou značkou Actigall, je žlčová kyselina. Actigall pomáha rozpúšťať malé žlčové kamene cholesterolu znížením množstva cholesterolu produkovaného v pečeni, obmedzením absorpcie cholesterolu v čreve a samotným rozkladaním kameňov. Liek sa niekedy používa aj ako preventívne opatrenie u ľudí, ktorí sa podrobujú rýchlemu chudnutiu po chirurgickom zákroku žalúdočného bypassu, čo je rizikový faktor tvorby žlčníkových kameňov. Liečba žlčových kameňov cholesterolu liekom Actigall môže trvať mnoho mesiacov a nemusí byť úplne účinná. Aj keď sa žlčové kamene úplne rozpustia, po ukončení liečby sa môžu vytvárať nové kamene.

Podávanie

Actigall sa dodáva v 300 mg kapsulách na perorálne použitie. Zvyčajná dávka je 8 až 10 mg / kg denne, rozdelená do 2 alebo 3 dávok. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti zvyčajne objednáva ultrazvuk vášho žlčníka každých 6 mesiacov počas liečby, aby skontroloval, ako liek funguje. Ak ultrazvuk nevykazuje žiadne žlčové kamene, lekár vám zvyčajne odporučí prestať užívať Actigall. Ak sa žlčové kamene po 12 mesiacoch užívania lieku nerozpustia, je nepravdepodobné, že bude niekedy účinný.

Vedľajšie účinky

Niektoré nezvyčajné vedľajšie účinky Actigallu vyžadujú okamžitú lekársku starostlivosť. Medzi tieto vedľajšie účinky patrí ťažkosti s dýchaním, žihľavkou alebo opuch tváre, jazyka, hrdla alebo pier. Ak často močíte, máte bolesti pri močení alebo máte kašeľ spolu s horúčkou, okamžite zavolajte svojho lekára.

Medzi častejšie a menej závažné vedľajšie účinky patrí hnačka, bolesť brucha, zápcha, nevoľnosť, vracanie, únava, bolesť chrbta, bolesť hlavy, nádcha alebo upchatý nos, zimnica, bolesť tela, strata vlasov, horúčka a zimnica.

Úvahy a bezpečnostné opatrenia

Actigall nie je účinný pri liečbe pigmentových žlčových kameňov alebo kalcifikovaných žlčových kameňov cholesterolu. Ľudia so zápalovými stavmi súvisiacimi so žlčovými kameňmi, ako je pankreatitída, nie sú liečení liekom Actigall.

Počas užívania Actigallu sa vyhnite užívaniu antacíd s obsahom hliníka, ako je Maalox, Rolaids a Mylanta. Tieto lieky môžu znížiť účinnosť Actigallu.

Ak ste tehotná, povedzte to svojmu poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, pretože sa liek neodporúča používať tehotné ženy. Nie je známe, či sa Actigall vylučuje do materského mlieka. Ak dojčíte, prediskutujte s ním tento liek so svojím lekárom.