Vhodnosť

Činky verzus činky pre seniorov


Činky a činky poskytujú účinné cvičenie.

Polka Dot Images / Polka Dot / Getty Images

Odporový tréning zvyšuje kvalitu života podporovaním koordinácie svalov a schopnosti rovnováhy a predchádzaním strate sily. Seniori sa môžu zúčastniť programu silového tréningu na udržanie fyzickej, psychologickej a emocionálnej pohody. Zatiaľ čo činky a činky sú efektívne a cenovo dostupné kusy vybavenia, je potrebné vziať do úvahy určité odchýlky.

Činky

Existujú variácie tvarov činky vrátane priamej alebo uhlovej EZ tyče, ako aj rozdiely v hmotnosti. Predinštalované alebo vážené barbells zvyčajne začínajú na 20 libier a maximálne na 110 libier. Činky je najlepšie začať tým, že obe ruky sú schopné stabilizovať ten istý kus vybavenia. Činky môžu byť použité na tréning každej svalovej skupiny vášho tela. Ak používate činku na chrbte, nezabudnite zvoliť hmotnosť, ktorú môžete ľahko nadvihnúť nad hlavu alebo mať ľahko prístupný spotter, ktorý vám pomôže.

Činky

Činky sú vhodné na použitie kvôli svojej veľkosti a transportovateľnosti. Činky prichádzajú v rôznych hmotnostiach a môžu byť efektívne použité na dokončenie celkového cvičenia tela. Pretože činka je držaná v každej ruke, je do cvičenia pridaný stabilizačný faktor. Aj keď je to skvelý spôsob, ako zlepšiť svoju rovnováhu, vyberte si hmotnosť, ktorú cítite pohodlne pri zdvíhaní. Nastaviteľné činky vám umožňujú nastaviť špecifickú hmotnosť, ktorú môžete počas postupu meniť.

Činka cvičenie

Činky sa dajú použiť pri zaostrovaní na jednostranné pohyby, pri ktorých sa používa iba jedna noha alebo rameno. Jednostranné pohyby zahŕňajú stupňov a výpadov na cvičenie nôh a jednoramenné rady činiek za chrbát. Vykonajte bočné zdvíhanie činky, aby ste si nacvičili ramená a činky na cvičenie hrudníka. Sklonené činky sa stáčajú na vaše bicepsy, zatiaľ čo nadstavba na činky bude fungovať na vašich tricepsoch.

Cvičenie s činkami

Cvičenie pomocou oboch rúk vám umožňuje vyvážiť a stabilizovať sa pri zdvíhaní alebo stláčaní činky. Barbell drepy vykonávané v drepe stojan trénovať svoje nohy. Urobte zvislý rad pre vaše ramená a prehnutý nad činkou pre zadné cvičenie. Posilňovač môže slúžiť ako cvičenie na hrudi. Môžete tiež použiť činku na dokončenie kučery a vykonanie drvičov lebiek pre vaše tricepsy.

Porovnanie

Existuje množstvo cvičení, ktoré môžete vykonať pomocou činiek alebo činky. Ak sa vám nedarí zdvihnúť činku nad hlavu kvôli strachu z poranenia krku, použite cvičenia na cvičenie, ako je napríklad stlačenie ramien a drepy. Zatiaľ čo činky zapájajú stabilizačné svaly, pomocou činiek sa získava viac stabilizátorov z dôvodu pridaného jednostranného faktora. Ak používate činky, vyberte mierne ľahšiu celkovú hmotnosť, aby sa udržala rovnováha.

Bezpečnosť a úvahy

Cvičenia môžete vždy meniť, aby boli vaše tréningy náročnejšie. Zamerajte sa skôr na formu, silu a rovnováhu, než aby ste sa snažili zdvihnúť čo najväčšiu váhu. Namiesto zvýšenia množstva použitej hmotnosti skráťte dobu odpočinku medzi sadami. Začať každé cvičenie s päť až 10 minút kardio a dynamické strečing. Vykonajte tri sady 8 až 12 opakovaní, tri až päť dní v týždni. Medzi sadami odpočívajte 30 sekúnd až minútu a pol. Cvičenie s cvičiacim partnerom môže byť motivujúce a pomáha zaistiť bezpečnosť. Pred začatím cvičebného programu sa poraďte so svojím lekárom.