Zdravie

Dyspepsia a Gallstones

Dyspepsia a GallstonesWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Dyspepsia zvyčajne nie je spojená s žlčovými kameňmi.

BananaStock / BananaStock / Getty Images

Keď jete, jedlo cestuje cez váš pažerák - trubicu z úst do žalúdka - a do vašich čriev. Ak váš tráviaci systém funguje normálne, vaše telo používa jedlo na doplnenie zásob bielkovín, vitamínov, minerálov a ďalších živín. Ak však budete jesť jedlo, ktoré s vami nesúhlasí, alebo ak niektorá časť procesu nefunguje správne, môžete mať naštvaný žalúdok alebo bolesti žalúdka. Niekedy je bolesť žalúdka spôsobená žlčovými kameňmi - malými, tvrdými usadeninami žlče, tekutinou, ktorá vám pomáha tráviť tuk.

Dyspepsia

Ľudia s dyspepsiou sa môžu po jedle sťažovať na podráždenie žalúdka, bolesť alebo nepohodlie v hornej časti brucha, plynatosť, nadúvanie, tráviace ťažkosti alebo príliš plné pocity. Medzi ďalšie príznaky patrí nedostatok chuti do jedla, nevoľnosť, zvracanie alebo strata hmotnosti. Niekedy osoba, ktorá má jediný, náhle záchvaty dyspepsie - najmä pri potení, dýchacích ťažkostiach alebo rýchlom tepe srdca - skutočne trpí infarktom a mala by okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Častejšie je však dyspepsia spôsobená základným zdravotným stavom, ako je napríklad gastroezofageálny reflux, žlčové kamene, syndróm dráždivého čreva alebo peptický vred.

Žlčové kamene

Žlčník ukladá žlč, tekutinu produkovanú pečeňou na trávenie tukov. Žlčové kamene sú stvrdnuté usadeniny žlče, ktoré môžu spôsobiť príznaky, ak blokujú žlčový kanál, jedna z trubíc, ktorá umožňuje žlči prejsť cez ňu. Príznaky môžu zahŕňať nevoľnosť, zvracanie a silnú bolesť v pravom hornom kvadrante brucha, stav nazývaný žlčová kolika. Útoky žlčovej koliky zvyčajne trvajú asi 2 až 4 hodiny a majú tendenciu sa v priebehu času opakovať. Ľudia, ktorí majú chronické ťažkosti so žlčníkovými kameňmi, sa môžu tiež sťažovať na dyspepsiu, grganie, nadúvanie a problémy s trávením tukových potravín.

Ohodnotenie

Dyspepsia môže spôsobovať množstvo stavov, vrátane gastroezofágového refluxu (GERD), peptických vredov, rakoviny, určitých liekov, depresie, úzkosti, bakteriálnej infekcie alebo konzumácie tukových potravín. Aby ste určili zdroj dyspepsie, váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti si vypočuje vašu anamnézu a vyšetrí vás. Ak existuje podozrenie na žlčové kamene, najúčinnejším testom je ultrazvuk brucha. Niektoré žlčové kamene sú viditeľné na röntgenových lúčoch brucha, ale väčšina nie. Laboratórne testy nie sú užitočné pri diagnostike žlčových kameňov.

Liečba

Približne 500 000 ľudí v Spojených štátoch má každý rok cholecystektómiu na zmiernenie príznakov žlčových kameňov a zabránenie budúcim útokom. Približne 4 percentá ľudí, ktorí podstúpia cholecystektómiu, však majú po operácii naďalej príznaky brucha, pravdepodobne preto, že kameň bol neúmyselne pozadu. Ľudia, ktorí mali dyspepsiu pred chirurgickým zákrokom, sa po cholecystecomy nemusia cítiť lepšie, ak sa ukáže, že príznaky vyvolali ďalšie procesy ochorenia, napríklad peptický vred. V týchto situáciách môže osoba potrebovať ďalšie testy a liečbu špecifickú pre základnú príčinu dyspepsie.