Športové

Ľahké basketbalové cvičenia pre začiatočníkov


Začiatočníci by si mali precvičiť skupinu dobre zaoblených cvičení.

Creatas Images / Creatas / Getty Images

Pre hráčov, ktorí začínajú v basketbale, sa táto hra môže zdať na prvý pohľad trochu mätúca. Začnite so základmi, ako je streľba, dribling a prihrávka. Na zoznámenie sa s hrou vám môže pomôcť niekoľko cvičení určených pre začínajúceho basketbalistu. Konkrétne cvičenia vás tiež môžu naučiť útočné a obranné princípy. Pravidelné cvičenie týchto cvičení vám môže zvýšiť výkon a pomôcť vám zdokonaliť svoju techniku ​​na ihrisku.

Ballhandling

Naučiť sa, ako loptu chytiť, je zvyčajne jedna z prvých zručností, ktorú sa musí naučiť začínajúci hráč basketbalu. Ak to chcete urobiť, môžete vyskúšať niekoľko cvičení. Stacionárne cvičenia, ako je driblovanie lopty v kruhu okolo každej nohy, driblovanie na mieste v rôznych výškach alebo driblovanie lopty vzorom číslo 8 cez vaše nohy, sú vynikajúcim spôsobom, ako sa lepšie zoznámiť s manipuláciou s loptou. Ostatné cvičenia, ako napríklad driblingová značka alebo pevné stoličky, sú dynamickejšie a vyžadujú, aby sa hráči počas driblingu pohybovali okolo ihriska. V značke driblovania majú všetci hráči okrem hráča, ktorý má loptu, a cieľom je zabrániť tomu, aby hráč Ђњit” bol označený štítkom, zatiaľ čo sa bude udržiavať konštantný dribling. Tesné stoličky sa vyrábajú so šiestimi stoličkami alebo šiškami umiestnenými v dvoch radoch po troch stoličkách. Hráči musia driblovať okolo každej stoličky a vykonávať konkrétnu zručnosť pri manipulácii s guľou, ako je napríklad figúrka 8, po dokončení jedného radu a následnom prechode na ďalší.

Odovzdávanie

Dostať loptu k spoluhráčom je počas basketbalovej hry rozhodujúce, takže začiatočníci sa musia naučiť robiť dobré prihrávky. Základné prihrávky zahŕňajú hruď, prihrávku s odrazom a hlavovú prihrávku. Ak chcete trénovať prihrávky, nechajte hráčov spárovať sa a pracovať na každej z týchto zručností. Prechody na hrudi sa vykonávajú dvoma rukami, pričom okoloidúci a prijímač pracujú tak, aby udržali loptu na úrovni hrudníka. Odskakovacie priechody sú hádzané z rovnakej pozície, ale okoloidúci by mali smerovať na podlahu asi tri štvrtiny cesty medzi ním a jeho partnerom. Horné prihrávky sa tiež robia dvoma rukami zdvihnutými nad hlavou, ale hráči by si mali dávať pozor, aby loptu držali priamo nad hlavou, pretože jej umiestnenie za hlavu môže mať za následok ukradnutú loptu počas hry.

Streľba

Strieľanie lopty je jediný spôsob, ako získať body v basketbalovej hre, takže začiatočníci by si mali precvičiť niekoľko rôznych techník výstrelu. Vrták sa vykonáva tak, že sa hráči spoja s loptičkami, potom sa dostanú do útočnej polohy, zhodia lakte, skočia a strieľajú z najvyššieho bodu. Začiatočníci by sa mali dozvedieť dôležitosť sledovania ich výstrelu a túto vŕtačku je možné urobiť ako skupinu bez použitia cieľa alebo individuálne s cieľom. Ďalším streleckým cvičením, ktoré môžete vyskúšať, je cvičenie v krabici, ktoré sa vykonáva pomocou dvoch radov hráčov a jedného lopty. Hráč na pravej strane vezme skokovú strelu na zadnú dosku, zatiaľ čo ľaví hráči sa rozbehnú, aby dostali odrazový mostík a urobili si vlastnú strelu. Lopta sa vracia späť k ďalšiemu hráčovi na pravej strane, aby pokračovala vo vŕtaní.

Ochranné / obranné cvičenia

Naučiť sa, ako hrať ofenzívne aj defenzívne, je potrebné, pretože hra sa medzi hráčmi rýchlo mení. Ofenzívnou vŕtačkou, ktorá sa má vyskúšať, je usporiadanie pretekov, v ktorom sú hráči rozdelení a zoradení pod každý kôš. Prvý hráč na každej strane vrhá plnou rýchlosťou na protiľahlý kôš a vykonáva rozloženie, zatiaľ čo ďalší hráč na tejto strane je pripravený chytiť odraz a zopakovať cvičenie. Na nácvik obrany pomôže zakódované cvičenie naučiť hráčov, ako zabrániť tomu, aby protihráč dostal prihrávku. Ak to chcete urobiť, nechajte dvoch hráčov stáť rovnako od lopty. Keď zapíska píšťalka, musí obranný hráč použiť správny obranný postoj, aby vylúčil druhého hráča, aby mu zabránil dostať sa k lopte.