Zdravie

Účinnosť pasívneho rozťahovania u detí s detskou mozgovou obrnou


Pasívne naťahovanie dočasne znižuje napätie svalov.

Keith Brofsky / Stockbyte / Getty Images

Neurologické poruchy často spôsobujú zvýšený svalový tonus - príliš tesnosť - vo svaloch rúk a nôh. Spasticita je výsledkom výrazne zvýšeného svalového tonusu, obmedzenia pohybu a pohyblivosti kĺbov. Detská mozgová obrna - neurologická porucha, ktorá sa vyvíja v detstve - spôsobuje spasticitu pre mnoho ľudí s poruchou a pasívne strečing je technika používaná na zníženie svalovej námahy.

Prehľad

Spastic CP sa vyznačuje pevnými svalmi, ktoré spôsobujú znížený rozsah pohybu a obmedzenú pohyblivosť kĺbov. Spasticita zvyčajne ovplyvňuje lýtkové svaly, pritiahnutie prstov nadol k podlahe a zdvihnutie päty zo zeme. V stehnách ovplyvňuje spasticita svaly aduktora - svaly na vnútornej strane stehna, ktoré privádzajú nohy k sebe. To vedie k nožnicovej chôdzi, pričom pri každom kroku sa prechádza 1 noha pred druhou. V ramene nadmerné napätie svalov ovplyvňuje svaly, ktoré ohýbajú prsty, zápästie a lakte, pričom ruku natiahne smerom k telu. Spasticita rúk významne ovplyvňuje schopnosť osoby starať sa o seba, ako aj ďalšie každodenné úlohy.

Pasívne strečing

Pasívne napínanie využíva vonkajšiu silu na napínanie svalov, ktoré sú napnuté. Fyzioterapeuti často používajú pasívne strečing na liečbu ľudí so spastickou CP. Svaly sa napínajú umiestnením kĺbu do opačnej polohy tesnosti. Napríklad pevné teľa tlačí prsty na nohách smerom k podlahe. Na roztiahnutie tohto svalu sa chodidlo jemne pritlačí, aby sa prsty dostali smerom k hlave osoby. Táto poloha sa udržiava približne 30 sekúnd a niekoľkokrát sa opakuje. Pasívne napínanie by nemalo byť bolestivé - nadmerné napínanie môže viesť k poškodeniu svalov.

Pasívne napínanie sa môže tiež uskutočňovať pomocou dlah, aby sa dotknutá časť tela udržala v natiahnutej polohe. Napríklad sa môže nosiť ortéza na koleno-členok-nohu, aby držala koleno rovno a členok sa ohýbal približne na 90 stupňov. Tieto dlahy sa nosia počas odpočinku alebo v noci, pretože významne obmedzujú pohyby.

Výskum

Podľa kliník fyzickej medicíny a rehabilitácie v Severnej Amerike nie je pasívne rozťahovanie účinné pre dlhodobé zlepšovanie dĺžky svalov u detí s CP. Aj keď pasívne strečing je stále bežnou, dlhotrvajúcou súčasťou programov fyzioterapie, výskum nedokázal svoju dlhodobú účinnosť.

Štúdia uverejnená v „Journal of Applied Physiology“ v auguste 2011 skúmala účinnosť pasívneho rozťahovania v kombinácii s aktívnym cvičením pri liečbe detí s CP. Výsledky naznačujú, že táto kombinácia bola účinná na zníženie stuhnutosti svalov lýtkových svalov účastníkov.

Podľa článku z roku 2011 v kategórii „BMC Pediatrics“ sa považuje za všeobecnú znalosť toho, že dlahy sú účinné pri znižovaní svalovej námahy spôsobenej CP. Napríklad sa predpokladá, že ortéza koleno-členok-noha zníži tesnosť lýtkového svalu, keď sa nosí 6 alebo viac hodín denne. Vo výskume však existuje len obmedzený počet dôkazov na podporu tohto presvedčenia.

Klinická aplikácia

Napriek nedostatku vedeckých dôkazov fyzioterapeuti často používajú pasívne strečing ako súčasť liečebného plánu pre deti s CP. Pasívne rozťahovanie znižuje napätie svalov, čo uľahčuje nasadenie ortotík pred tréningom chôdze. Deti tiež hlásia zlepšené pohodlie pri pasívnom naťahovaní, pretože to dočasne znižuje tesnosť.