Športové

Elektrolyty pre jazdu na bicykli


Elektrolyty sú nevyhnutné pre nervovú a svalovú komunikáciu pri jazde na bicykli.

Yuli Seperi / Getty Images Šport / Getty Images

Aj keď typická jazda na bicykli v parku by vás nútila, aby ste sa cítili dehydratovaní, pri vysokej intenzite jazdy na bicykli sa môžete potiť, akoby ste boli v suchej saune, čo spôsobí stratu elektrolytov. Aj keď je potrebné rehydratovať často počas dlhej jazdy na bicykli, najmä v Texase, voda sama o sebe nestačí na to, aby vám poskytla všetko, čo potrebujete na efektívne dosiahnutie cieľa. Bez doplňovania elektrolytu nemusia mať vaše svaly silu na pedál kdekoľvek.

Funkcia počas cvičenia

Elektrolyty regulujú rýchlosť kontrakcií kostrových a srdcových svalov. Tieto minerály, vrátane sodíka, draslíka, horčíka a vápnika, dodávajú elektrický náboj, ktorý vaše telo potrebuje na vedenie nervových impulzov a vyrovnávajú koncentráciu vody v tkanivách. Počas cvičenia sa však elektrolyty strácajú potením, čo vo vašom tele spôsobuje nerovnováhu tekutín. Bez doplňovania stratených elektrolytov sa môžu objaviť svalové kŕče, únava a závraty.

Príjem a doplňovanie výkonnosti

Športové nápoje so sodíkom a inými elektrolytmi by sa mali konzumovať počas cyklistiky, ak cvičíte dlhšie ako 60 minút, hoci to nie je potrebné, ak jazdíte medzi 20 a 60 minútami, hovorí Shawn Dolan, odborný asistent na Katedre kineziológie na Kalifornskej štátnej univerzite. , Dlhá pláž. V súčasnosti neexistuje žiadne odporúčanie pre množstvo elektrolytov, ktoré by ste mali vziať pred cvičením. Ak však počas tréningu očakávate silné potenie, namiesto vody skonzumujte slané občerstvenie a športový nápoj. Podobne aj slané občerstvenie a športový nápoj by sa mali konzumovať po cykloch, ktoré vám pomôžu udržať vodu v tele a obnoviť rovnováhu elektrolytov.

Nedostatok a toxicita

Žiadny elektrolyt, hoci môže byť prospešný, by sa nemal konzumovať v nadbytku. Podobne môže nedostatok elektrolytu spôsobiť škodlivé vedľajšie účinky, ktoré znižujú výkon a životne dôležité funkcie. Nedostatok elektrolytov môže spôsobiť svalovú slabosť, svalové kŕče, nechutenstvo, nevoľnosť a závraty. Príliš veľa sodíka môže viesť k hnačke, zvracaniu a hypertenzii, zatiaľ čo nadmerný príjem draslíka môže spôsobiť hyperkalémiu, čo je abnormálny srdcový rytmus. Neexistuje univerzálne pravidlo týkajúce sa množstva spotrebovaného elektrolytu, ktoré by ste mali dodržiavať počas cyklistiky, pretože každý má iné množstvo potu, anamnézu, úroveň zdatnosti a životný štýl, čo ovplyvňuje rýchlosť straty elektrolytov počas cvičenia. Poraďte sa so športovým dietológom pre vaše konkrétne potreby.

Nezabudnite na svoje sacharidy

Elektrolyty sú ako zapaľovacie sviečky, ktoré naštartujú vaše auto, zatiaľ čo uhľohydráty sú benzín, ktorý produkuje energiu na vykonávanie práce. V štúdii uverejnenej v „International Journal of Sports Medicine“ cyklisti, ktorí konzumovali roztok uhľohydrátov a elektrolytov pred a počas cvičenia, ukončili svoje školenie s priemerným časom 58,74 minút. Skupina s placebom, ktorá konzumovala vodný roztok, ktorý obsahoval stopové množstvo cukru a sladidiel, ukončila svoju reláciu v priemere 60,15 minút. Preto prvá skupina zvýšila svoj výkon o 2,3 percenta. Aby ste predišli úbytku svalového tkaniva po cykle, konzumujte jedlo pozostávajúce zo svalovej bielkoviny a uhľohydrátov do 45 minút po tréningu, odporúča sa cvičebný fyziolog Len Kravitz.

Zdroje (3)