Zdravie

Akútna pankreatitída spôsobená žlčovými kameňmi


Žlčové kamene sú častou príčinou akútnej pankreatitídy.

Comstock / Comstock / Getty Images

Akútna pankreatitída je náhly zápal pankreasu, orgán v tvare čiarky, ktorý sa nachádza medzi žalúdkom a chrbticou. Okrem produkcie hormónov, ktoré regulujú hladinu glukózy v krvi, pankreas uvoľňuje tráviace enzýmy cez kanálik pripojený k hornej časti tenkého čreva. Podľa preskúmania v septembri 2012 v chirurgii je žlčník blokujúci pankreatický kanál najbežnejšou príčinou akútnej pankreatitídy, čo predstavuje až 75 percent prípadov.

Zdieľané inštalatérske práce

Pankreatický kanálik vstupuje do vášho tenkého čreva cez malý portál nazývaný Vaterova ampula. Toto je rovnaký vchod, aký používa spoločný žlčový kanál, ktorý dopravuje žlč z pečene a žlčníka do čreva. Toto anatomické usporiadanie uľahčuje pridanie žlčových a tráviacich enzýmov do potravy vo vašom čreve, ktoré sú potrebné na optimálnu absorpciu živín. Žlčové kamene, ktoré prechádzajú spoločným žlčovým potrubím, sa môžu usadiť v Amaterovej ampulke, čím sa vytvorí situácia, ktorá by mohla vyvolať akútnu pankreatitídu.

Žlčové kamene a pankreatitída

Aj keď nie je úplne jasné, ako žlčníkové kamene začínajú zápal pankreasu, preskúmanie v júli 2009 v Saudskom časopise gastroenterológie prinieslo všeobecne akceptované vysvetlenie. Keď podaný žlčník preruší tok žlče, baktérie z vášho čreva sa presunú do kanálikov vedúcich k pankreasu, žlčníku a pečeni. To spôsobuje zápal a opuch v pankreatickom kanáliku. Výsledný protitlak v pankreatickom kanáliku poškodzuje bunky, ktoré produkujú tráviace enzýmy, čo vedie k predčasnej aktivácii enzýmov, poškodeniu tkaniva pankreasu a rozsiahlemu zápalu pankreasu. Akonáhle žlčový kameň prejde alebo je odstránený, zápal pankreasu zvyčajne končí.

Diagnóza

Pretože akútnu pankreatitídu môže vyvolať niekoľko ďalších príčin - napríklad alkohol, lieky alebo infekcie - je dôležité určiť, či zápal spôsobil žlčníkový kameň. To môže byť ťažké, pretože až 85 percent pacientov so žlčníkovou pankreatitídou odovzdáva svoje kamene samostatne a niektoré kamene prechádzajú skôr, ako sa môžu vykonať testy. K testom, ktoré môže lekár použiť na diagnostikovanie pankreatitídy žlčníka, patria krvné testy, ultrazvuk, CT snímky, MRI a priame prezeranie ampulky Vater v rozsahu.

Management

Akútna pankreatitída je vážnym problémom bez ohľadu na jeho príčinu. Zatiaľ čo väčšina ľudí sa zotavuje a ich pankreas sa vracia k normálu, 2 až 7 percent pacientov neprežije. Počas testovania sa teda začne agresívne lekárske riadenie - intravenózne tekutiny, lieky proti bolesti, výživová podpora a antibiotiká.

Ak máte vo Vaterovej ampulke uložený žlčový kameň, lekár ho môže odstrániť tak, že mu do hrdla a do hornej časti hrubého čreva podá rozsah. Alebo sa váš chirurg môže rozhodnúť odstrániť kameň laparoskopom vloženým do brucha. Váš žlčník môže byť odstránený súčasne, ak je zápal pankreasu relatívne mierny. Ak je pankreas vážne zapálený, lekári môžu pred odstránením žlčníka počkať, kým sa nezlepší pankreatitída. V každom prípade je odstránenie žlčníka nevyhnutné, aby sa zabránilo inému kameňu, ktorý by spôsobil ďalšiu epizódu pankreatitídy.

Načasovanie odstránenia žlčníka

Mnohí odborníci sa domnievajú, že pacienti so žlčníkovou pankreatitídou by mali mať svoje žlčníky odstránené skôr, ako budú prepustení z nemocnice. Gallstoneova pankreatitída sa pravdepodobne objaví po prvej epizóde a riziko úmrtia alebo veľkých komplikácií sa zvyšuje s každou recidívou. Niektorí chirurgovia sa rozhodli priviesť pacientov späť na odstránenie žlčníka niekoľko týždňov po ich prvej hospitalizácii, keď zápal pankreasu ustúpil. Váš lekár vyberie prístup, ktorý vám najviac vyhovuje.