Zdravie

Akútna pankreatitída a pleurálne výpotky


Akútna pankreatitída je častou príčinou silnej bolesti brucha.

BananaStock / BananaStock / Getty Images

Váš pankreas je dlhý orgán v tvare slzy umiestnený hlboko vo vašom hornom bruchu, tesne pod bránicou a pľúcami. Jeho širší koniec je vložený medzi žalúdok a chrbticu a jeho „strečing“ sa tiahne smerom k ľavej obličke. Akútna pankreatitída je náhly opuch a zápal pankreasu. Zápal pankreasu sa môže šíriť do blízkych orgánov a môže dokonca postihovať orgány aj v iných častiach tela. Jednou z možných komplikácií akútnej pankreatitídy je pleurálny výpotok, zhromažďovanie tekutín na spodnej časti pľúc.

Závažnosť sa líši

Vaša pankreas sa môže zapáliť z rôznych dôvodov. Ochorenie žlčníka a chronická konzumácia alkoholu sú najbežnejšími príčinami akútnej pankreatitídy, ale infekcie, nádory, podchladenie, trauma, lieky, toxíny a autoimunitné ochorenia, ako je lupus, môžu tiež vyvolať zápal pankreasu. Bez ohľadu na príčinu sa môže akútna pankreatitída líšiť od miernej po ťažkú ​​a život ohrozujúcu. Závažné prípady s väčšou pravdepodobnosťou spôsobia komplikácie, ako sú pleurálne výpotky.

Príčina efúzií

Podľa prehľadu z roku 2006 v časopise World Journal of Gastroenterology sa až 17 percent pacientov s akútnou pankreatitídou rozvíja pleurálny výpotok. Väčšina pleurálnych výpotkov je ľavostranná, ale môže obsahovať iba správne pľúca alebo obe pľúca. Pretože váš pankreas leží tesne pod vašou bránicou - sval v tvare kupoly v dolnej časti hrudnej dutiny - opuch pankreasu môže blokovať odtok lymfy na hornej strane vašej bránice. Keď sa lymfa zhromažďuje na spodnej časti pľúc, vytvára sa výpotok.

Akútna pankreatitída môže tiež poškodiť vaše pankreatické kanáliky a umožniť únik pankreatických enzýmov do okolitých tkanív. Ak enzýmy preniknú cez bránicu, môžu poškodiť vaše pľúca a spôsobiť výtok z pleury. U niektorých pacientov sa medzi pankreasom a hrudnou dutinou tvorí fistula alebo otvorený trakt, čo umožňuje voľný tok pankreatických enzýmov do oblasti obklopujúcej pľúca.

Management

Pleurálne výpotky pri akútnej pankreatitíde sa môžu líšiť vo veľkosti. Malé výtoky sa dajú jednoducho sledovať. Zvyčajne vymiznú, keď zápal pankreasu ustúpi. Výtoky, ktoré sú dostatočne veľké na to, aby zasahovali do vášho dýchania, bude možno potrebné chirurgicky vypustiť. Ak váš výtok z pleury pretrváva alebo sa opakuje, môže to byť náznak fistuly, ktorá si môže vyžadovať chirurgické uzavretie.

Pleurálne výpotky sú niekedy spojené so syndrómom zápalovej odozvy, ktorý sa spúšťa uvoľňovaním zápalových chemikálií z poškodeného tkaniva pankreasu a stimulovaných imunitných buniek. SIRS môže viesť k poruche a zlyhaniu viacerých orgánov v celom tele. Preto pacienti so SIRS a pleurálnymi výpotkami môžu vyžadovať starostlivosť na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Prediktor výsledku

Pleurálne výpotky boli kedysi považované za rutinný jav u pacientov s akútnou pankreatitídou. Teraz je však známe, že sú spojené s vážnejším poškodením pankreasu. Podľa prehľadu z roku 2011 v „Canadian Medical Association Journal“ sú pleurálne výpotky jedným z 5 kritérií použitých v Bedside Index of závažnosti pri akútnej pankreatitíde, čo je systém používaný na identifikáciu pacientov, u ktorých je zvýšené riziko komplikácií v dôsledku akútnej pankreatitídy. ,

Dôležité informácie

Desať až 20 percent pacientov s akútnou pankreatitídou má závažné ochorenie a komplikovanejšie kurzy v nemocnici. Na túto chorobu zomiera oveľa nižší počet pacientov (1 až 5 percent). Väčšina pacientov s akútnou pankreatitídou, vrátane mnohých s pleurálnymi výpotkami, sa dobre darí a prípadne sa zotavuje. Pleurálne výpotky sú jedným z ukazovateľov závažnej akútnej pankreatitídy, musia sa však posudzovať v spojení s celkovým stavom pacienta.