Vhodnosť

Je eliptický stroj vhodný pre niekoho so zlým chrbtom?


Eliptický ohýba a krúti chrbticu, čo môže spôsobiť problémy.

Jupiterimages / Stockbyte / Getty Images

To, či je cvičenie na eliptickom stroji dobré pre vaše chrbát, závisí od toho, aký je problém s vašou chrbticou. Pre niektorých môže eliptikál poskytnúť neovplyvňujúci spôsob rozvoja vášho srdcového a dýchacieho systému a spaľovanie kalórií. Iní však môžu zistiť, že poloha, v ktorej sú umiestnené eliptickým strojom, zvyšuje tlak na ich dolnú časť chrbta a môže skutočne zvýšiť bolesť. Skôr ako začnete nový cvičebný program, navštívte svojho lekára a získajte odborný názor na to, či by bol eliptikál pre vaše chrbát bezpečný.

Nízky vplyv znižuje stres

Keď pracujete na eliptickom trenažéri, vaše nohy nikdy neopúšťajú pedále, čo z neho robí aktivitu bez nárazov. Činnosti ako jogging, skákanie alebo dokonca chôdza zahŕňajú vaše opúšťanie končatín a následný dopad na zem. Po náraze vašich nôh sa zaťaženie prenesie na členok, koleno, bedrá a zadné kĺby. Tí, ktorí trpia stlačenými miechovými diskami, môžu zistiť, že tento účinok zhoršuje ich bolesť. Pretože však eliptický stroj nemá žiadny vplyv, počas tréningu na chrbticu nie sú vyvíjané žiadne tlakové sily.

Potenciál bolesti chrbta

Ak je váš chrbát nepohodlný kvôli herniovanému disku, nemusí byť eliptický stroj dobrou voľbou. Ak pracujete na eliptickom trenažéri, v páse sa mierne ohnete, ako keď kráčate. Táto flexia vpred má potenciál zhoršiť herniovaný disk a nakoniec spôsobiť viac bolesti. Okrem toho, keď používate eliptický stroj, ktorý obsahuje rukoväte s pohyblivými ramenami, súčasne sa budete pohybovať rukami súčasne mierne krútiť po chrbte. Pri krútení chrbtice, keď je mierne ohnutá, môžete zvýšiť riziko degenerácie disku.

Nie je skvelé na prevenciu osteoporózy

Ak je váš problém so zlým chrbtom z dôvodu nedostatočnej hustoty kostí v panve a chrbtici, existujú účinnejšie kardiovaskulárne cvičenia, ktoré vám pomôžu pri stavbe kostí. Aj keď nedostatok dopadu pri práci na eliptickom trakte môže byť pre niektorých dobrý, znamená to, že vaše tréningy neposkytujú typ stresu potrebný na rast kostí. Hustota kostí sa zvyšuje ako reakcia na stres. Ak sa snažíte stimulovať rast kostí v zlých chrbtoch, bude lepšie pôsobiť viac na váhe ako chôdza.

Ďalšie možnosti

Podľa Spine Universe môže byť eliptikál bezpečná voľba pre cvičenie so zlým chrbtom. Avšak kvôli svojmu potenciálu prehlbovať problémy s chrbtom je dôležité získať názor lekára na túto záležitosť. Ďalšie kardio cvičenia odporúčané pre tých, ktorí majú problémy s dolnou časťou chrbta, zahŕňajú plávanie, chôdzu a jazdu na bicykli. Okrem toho pravidelne začleňujte posilňovací program, ktorý sa zameriava na brušné svaly, dolnú časť chrbta, bedier a stehien a naťahovací program, ktorý sa zameriava na dolnú časť chrbta, glutes a hamstringy.