Zdravie

Akútne zlyhanie dýchacích ciest pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc


Akútne zlyhanie dýchacích ciest je potenciálne život ohrozujúcou komplikáciou CHOCHP.

Dick Luria / Photodisc / Getty Images

Chronické obštrukčné ochorenie pľúc je progresívne, ireverzibilné ochorenie pľúc charakterizované zápalom dýchacích ciest a zhoršeným dýchaním. Aj keď zvyčajne trvá roky, kým CHOCHP spôsobí významné príznaky, stav je zvyčajne prerušovaný pravidelnými exacerbáciami alebo poklesmi. Štúdia uverejnená v novembri 2012 v dokumente „Thorax“ odhalila, že každá exacerbácia CHOCHP významne zvyšuje riziko úmrtia pacienta. Počas exacerbácie sa môže vyskytnúť akútne zlyhanie dýchacích ciest, potenciálne život ohrozujúca komplikácia CHOCHP.

Zlá výmena plynu

Váš dýchací systém je navrhnutý na výmenu plynov s okolitou atmosférou. Zakaždým, keď vdýchnete, kyslík z privádzaného vzduchu sa prenesie do vášho krvného obehu. Pri výdychu sa z vášho krvného obehu odstráni oxid uhličitý - odpadový produkt metabolizmu a uvoľňuje sa do atmosféry. Respiračné zlyhanie nastane, keď vaše pľúca nie sú schopné účinnej výmeny plynov alebo svalový mechanizmus, ktorý rozširuje a vyfukuje vaše pľúca, je z akéhokoľvek dôvodu oslabený.

Diagnóza

Váš lekár môže určiť, či váš dýchací systém zlyhal, zmeraním hladín kyslíka a oxidu uhličitého v krvi. Množstvo konkrétneho plynu v krvi sa meria ako parciálny tlak alebo „napätie“, ktoré sa vyjadruje v milimetroch ortuti (mmHg). Respiračné zlyhanie je všeobecne definované ako arteriálne kyslíkové napätie nižšie ako 60 mmHg alebo arteriálne napätie oxidu uhličitého väčšie ako 45 mmHg. Respiračné zlyhanie z dôvodu nízkej hladiny kyslíka sa nazýva hypoxické respiračné zlyhanie, zatiaľ čo zlyhanie z dôvodu vysokej hladiny oxidu uhličitého sa nazýva hypokapacitné respiračné zlyhanie. Ľudia s CHOCHP majú často obidva typy.

Príčiny

Medzi stavy, ktoré vedú k náhlemu poklesu absorpcie kyslíka v pľúcach a ktoré sú príčinou hypoxického respiračného zlyhania, patria závažné infekcie, ako napríklad bakteriálna pneumónia a chrípka; systémové zápalové stavy, ako je pankreatitída; preťaženie tekutinami v dôsledku transfúzií alebo ochorenia obličiek, pečene alebo srdca; a pľúcne embólie, čo sú krvné zrazeniny vo vašich pľúcach.

Hyperkapnicové respiračné zlyhanie zvyčajne vyplýva z narušenia mechanického procesu pohybu vzduchu. Stavy, ktoré narúšajú funkciu dýchacích svalov alebo pohyb hrudnej steny, ako napríklad predĺžený odpočinok postele, poškodenie steny hrudníka alebo únava dýchacích svalov, zvyšujú zadržiavanie oxidu uhličitého a môžu spôsobiť akútne zlyhanie dýchacích ciest.

Príznaky a symptómy

Medzi príznaky a príznaky akútneho respiračného zlyhania patrí ťažká dýchavičnosť, nepokoj, úzkosť, potenie, modré pery a končatiny, rýchle dýchanie, rýchly tlkot srdca, zmätenosť, dezorientácia, bojovnosť a prípadne kóma. Vedomí pacienti trpiaci respiračným zlyhaním majú obvykle viditeľne namáhané dýchanie a používajú svaly na krku, ramenách a hornej časti hrudníka a chrbta, aby im pomohli s ich dýchaním. Ľudia s zápalom pľúc majú často horúčku a kašeľ, ktorý produkuje viac hlienu ako obvykle. Ak je preťaženie tekutín príčinou zlyhania dýchacích ciest, vaše členky môžu byť opuchnuté a vaše dýchanie môže byť sprevádzané praskaním alebo bublaním zvukov.

Akútne vs. chronické zlyhanie

V dôsledku pomaly progresívnej povahy CHOCHP sa väčšina ľudí dokáže čiastočne prispôsobiť postupnému poklesu pľúcnych funkcií. V dôsledku toho nie je u pacientov s CHOCHP neobvyklé chronické zlyhanie dýchacích ciest - charakterizované abnormálnymi krvnými plynmi a iba miernou alebo miernou dýchavičnosťou. Ak už trpíte chronickým zlyhaním dýchacích ciest a objavíte sa zápal pľúc, zlyhanie srdca alebo akékoľvek iné stavy, ktoré narušujú výmenu plynov alebo pohyb vzduchu, môžu sa vaše krvné plyny rýchlo zhoršovať a vaše príznaky sa môžu rýchlo zhoršovať. Takéto „akútne chronické“ respiračné zlyhanie je častou príčinou hospitalizácie u ľudí s CHOCHP.

Podobne sa u ľudí s miernou CHOCHP a normálnymi krvnými plynmi - tými, ktorí už nie sú v chronickom respiračnom zlyhaní - môže vyvinúť akútne zlyhanie dýchania, ak narazia na problém, ktorý náhle narúša ich schopnosť pohybovať vzduchom alebo vymieňať kyslík a uhlík. uhličitý. Ak máte CHOCHP, mohlo by sa u vás objaviť chronické, akútne chronické alebo akútne respiračné zlyhanie.

Liečba

Akútne zlyhanie dýchacích ciest, vrátane akútneho zlyhania dýchacích ciest, významne zvyšuje riziko úmrtia ľudí s CHOCHP. Zvyčajne to vyžaduje pobyt v nemocnici a lekári môžu použiť určitý typ mechanickej podpory, aby vám pomohli s dýchaním. Pokrok v podpore ventilácie umožnil poskytnúť kyslík a zlepšiť pľúcne funkcie mnohých pacientov bez toho, aby do ich dýchacích ciest bola umiestnená hadička. Váš lekár vám môže predpísať lieky na rozšírenie dýchacích ciest, zníženie tvorby hlienu, liečenie infekcie a odstránenie nadmerného množstva tekutín. Váš špecifický liečebný plán sa bude riadiť základným stavom, ktorý spôsobil vaše akútne respiračné zlyhanie a vašou odpoveďou na začiatočnú liečbu.