Zdravie

Nahradenie estrogénu a jeho vplyv na spánok


Počas menopauzy sú bežné problémy so spánkom.

Thinkstock Images / Comstock / Getty Images

Keď žena dosiahne koniec svojich plodných rokov a vstúpi do menopauzy, jej telo prechádza hlavnými hormonálnymi a fyziologickými zmenami, ktoré môžu ovplyvniť mnohé aspekty jej života. Menopauza niekedy spôsobuje nespavosť alebo neschopnosť zaspať, problém, ktorý môže významne ovplyvniť každodenný život ženy. Výmena estrogénu, ktorý už telo nevytvára, môže tieto problémy zmierniť.

Estrogén a spánok

Keď žena vstúpi do menopauzy, jej mesačné obdobie sa zastaví a jej vaječníky už nevytvárajú dva dôležité hormóny: estrogén a progesterón. Národná nadácia pre spánok uvádza, že až 61% žien po menopauze trpí nespavosťou a inými poruchami spánku.

Zmeny, ktoré sa vyskytujú v normálnej rovnováhe medzi estrogénom a progesterónom po menopauze, sa považujú za zodpovedné za tieto poruchy spánku, hoci presný dôvod, prečo k tomu dôjde, nie je úplne objasnený. Jednou z možností je, že keď žena zažije v noci menopauzálne návaly tepla alebo návaly horúčavy, mohlo by sa to prebudiť a spôsobiť nočné potenie, čo vysvetľuje niektoré problémy so spánkom, ktoré môžu sprevádzať menopauzu.

Iné efekty

Keď žena prestane ovulovať a hladina jej estrogénu klesá, k horším spánkom môžu prispieť ďalšie príznaky súvisiace s hormónmi. Napríklad Severoamerická spoločnosť pre menopauzu uvádza, že niektoré ženy po vstupe do menopauzy pociťujú závažné zmeny nálad. U týchto žien môžu príznaky menopauzy zahŕňať extrémne zmeny nálady, keď intenzívne pocity šťastia vedú k obdobiam smútku a depresie. Spoločnosť tiež naznačuje, že ženy, ktoré sú náchylné k extrémnym symptómom premenopauzálneho syndrómu alebo ktoré predtým trpeli depresiou, môžu po menopauze častejšie trpieť závažnými výkyvmi nálady. Aj keď nahradenie estrogénu po menopauze nemusí vyriešiť všetky tieto problémy, u niektorých žien môže pomôcť zmierniť problémy so spánkom.

Výmena estrogénu

Podstatné množstvo výskumov skúmalo možný prínos nahradenia estrogénu pri poruchách spánku u žien po menopauze. V štúdii hormonálnej substitučnej terapie uverejnenej v septembri 2003 v „Journal of Sleep Research“ 51 žien po menopauze užívalo buď estrogén, estrogén a progesterón alebo žiadne náhradné hormóny počas 2 mesiacov, zatiaľ čo ich bdelosť v noci a zmysel pre odpočinok v ráno boli vyhodnotené. Obe hormonálne liečby mierne zlepšili všeobecné spánkové vzorce a tiež mali významný pozitívny vplyv na pocit energie jedinca a ráno dobre spali v porovnaní s tými, ktorí neboli na hormonálnej substitučnej terapii.

V rozsiahlejšej štúdii, ktorá bola uverejnená v časopise „Menopauza“ v septembri až októbri 2005, bolo prihlásených asi 8 000 postmenopauzálnych žien, ktoré buď nikdy neužívali estrogén alebo užívali estrogén s pridaním alebo bez pridania progesterónu, aby určili svoje spánkové vzorce. Ženy, ktoré neužívali hormóny, hlásili, že menej často spia, majú ťažkosti so zaspávaním alebo spánkom významne častejšie ako ženy, ktoré tieto hormóny užívajú. Výsledky Iniciatívy pre zdravie žien, uverejnenej v máji 2005 v časti „Pôrodníctvo a gynekológia“, dospeli k záveru, že nahradenie hormónov po menopauze pomáha zmierňovať mnohé postmenopauzálne symptómy, ale tiež odporúča, aby liečba nebola pre všetky ženy dobrou voľbou.

Liečba a odporúčania

Po menopauze môže lekár odporučiť užívanie estrogénových tabliet alebo nosenie náplasti obsahujúcej estrogén, ktorá dodáva estrogén cez kožu. Estrogén nie je vhodný pre každého, pretože u niektorých skupín žien môže spôsobiť určité vedľajšie účinky alebo zvýšiť riziko určitých chorôb. Vo vyhlásení o pozícii z roku 2012 Severoamerická menopauza odporúčala náhradu estrogénu, ak je to vhodné, za najnižšiu možnú dávku a nie dlhšie ako 3 až 5 rokov.

Ak máte otázky týkajúce sa náhrady hormónov po menopauze, obráťte sa na svojho lekára, ktorý vám môže odporučiť najlepší postup pre vašu situáciu.