Vhodnosť

Nastaviteľná dĺžka kroku eliptický verzus beh


Ak používate eliptikál, nikdy neznášajte nohy z pedálov.

Jupiterimages / Stockbyte / Getty Images

Eliptické trenažéry, ktoré boli vyvinuté v 90. rokoch 20. storočia, sú navrhnuté tak, aby simulovali chôdzu, ale eliminovali dopad na vaše kĺby. Pohyb na eliptickom trakte sa vlastne podobá kombinácii schodišťového lezenia a bežeckého lyžovania, pri ktorom vaše nohy cestujú po hladkej eliptickej ceste. Zatiaľ čo bežecký aj eliptický trenažér poskytujú kardio cvičenie, eliptický trenažér s pákami a nastaviteľnou dĺžkou kroku posilňuje vaše hornej časti tela okrem nôh.

Mnoho svalov na eliptickom trenažéri

Bežecké aj eliptické cvičenie používajú vaše klzáky, štvorkolky, hamstringy, gastrocnemius a tibialis anterior. Avšak eliptické cvičenie najíma svaly, ktoré pri behu nepoužívate, takže bežci často používajú eliptické trenažéry na krížový tréning, podľa knihy June Kahna a Lawrence Biscontiniho „Morning Cardio Workouts“. posilnite svoje deltoidy, lats, biceps a triceps. V štúdii z roku 2002 uverejnenej v publikácii „Medicína a veda v športe a cvičení“ vedci z University of Idaho zistili, že môžete získavať viac a rôzne svalové vlákna úpravou dĺžky kroku na eliptiku. Úprava dĺžky kroku pri jazde môže zvýšiť riziko zranenia. Pretože beh je cvičenie s veľkým dopadom, závisí spôsob, akým vaše nohy absorbujú a prenášajú pozemnú silu, závisieť od efektívnej dĺžky kroku podľa RunnersConnect. Ak preťažíte, sila môže byť rozložená po celom spodnom tele tak, že poškodí vaše kĺby.

Beh a svalová nerovnováha

Hlavné svaly používané na beh sú hamstringy, flexory bedra a dva veľké telové svaly - gastrocnemius a soleus. Vaše štvorkolky, predný holenný kĺb a bedrové únosy pracujú na stabilizácii vášho tela. V dôsledku opakovaného pohybu bežec bežci bežne trpia úzkymi nadmerne vyvinutými hamstringmi a teľatami a slabými stabilizujúcimi svalmi, čo zvyšuje riziko zranenia. Na rozdiel od behu môžete dĺžku kroku upraviť na eliptickom trakte, aby ste si udržali rovnováhu svalov. Zatiaľ čo krátky krok pripomína lezenie po schodoch a pracuje s vašimi štvorkolkami a teľatami, dlhší krok kladie väčší dôraz na vaše hamstringy a glutes. Pretože beh je nárazová aktivita, prispôsobenie dĺžky kroku v strede tréningu tak, ako robíte na eliptickom trenažéri, môže byť pre vaše kĺby nepríjemné.

Nulový vs. veľa dopadu

Hlavnou výhodou použitia eliptického trenažéra s nastaviteľným krokom je to, že môžete dosiahnuť prísne cvičenie v oblasti kardiovaskulárneho a váhového zaťaženia s nulovým dopadom na vaše kĺby. Keď bežíte, vyvíjate na kĺby až osemnásobok vašej telesnej hmotnosti podľa DrЂњDr. Kniha Scott's Knee Book: Symptómy, diagnostika a liečba problémov s kolenom W. Normanom Scottom a Robertom Gotlinom. Aj keď spomalíte na prechádzku na bežiacom páse, vaše kĺby stále absorbujú vplyv dvojnásobnej telesnej hmotnosti.

The Bigger Burn

V porovnaní s eliptickým trenažérom si prevádzka vyžaduje viac mechanickej práce - napríklad absorbovanie nárazov a odolnosť proti rotácii - a spaľuje viac kalórií. Ak 180-libra muž vykonáva mierny 45-minútové cvičenie na bežiacom páse, môže očakávať, že spáliť 675 kalórií, v súlade s Man's Guide to Muscle and Strength39 Stephen Cabral. Ak ten istý muž vykoná 45-minútové cvičenie na eliptickom trenažéri, spáli 441 kalórií. Avšak v štúdii na University of Idaho vedci zistili, že môžete spáliť viac kalórií zvýšením dĺžky svojho kroku na eliptickom trenažéri s nastaviteľným krokom a necítite sa, akoby ste vynaložili viac úsilia.