Zdravie

Cvičenie, ktorým sa treba vyhnúť pri bedrovej bolesti chrbtice


Vyhnite sa cvičeniam, ktoré zdôrazňujú flexiu chrbtice.

Creatas Images / Creatas / Getty Images

Bedrová bolesť chrbtice je častým a potenciálne zdravotným postihnutím. Väčšina ľudí s bolesťou chrbta je schopná nejakého cvičenia. V skutočnosti sú ľudia s bolesťou chrbta často podporovaní poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, aby cvičili. Ale nie všetky cvičenia sú vhodné pre niekoho s bolesťou bedrovej chrbtice. Cvičenia, ktoré ohýbajú chrbticu, majú tendenciu zvyšovať kompresiu chrbtice a je potrebné sa im vyhnúť. Cvičenia, ktoré môžu zahŕňať väčšie vplyvy, môžu tiež spôsobiť problémy.

Preťahovanie

Správne druhy napínania môžu byť veľmi terapeutické pri bolesti bedrovej chrbtice. Tie úseky, ktoré zdôrazňujú predné ohnutie chrbtice, môžu byť riskantnejšie. Výskum uvedený v texte „Klinická biomechanika chrbtice“ ukazuje, že státie s iba 20 stupňami predného ohybu zvyšuje zaťaženie diskov dolnej časti chrbta na viac ako dvojnásobok vašej telesnej hmotnosti. Úplný ohyb špičky prsta vpred spôsobí, že disky sú pod obrovským tlakom, čo ich robí zraniteľnými. Pozíciám jogy, ako je „pluh“, ako vidno na tomto obrázku, by sa mali vyhnúť aj osoby s problémami s nízkym chrbtom.

Základné cvičenia

Pevnosť a stabilita jadra sú dôležité pre udržanie zdravej driekovej chrbtice. Výzvou je výber cvičení, ktoré posilňujú jadro bez toho, aby spôsobovali ďalšie riziko bolesti alebo zranenia. Niektorí ľudia robia chybu, keď predpokladajú, že ich bolesti chrbta sú výlučne výsledkom slabých brušných svalov. Potom sa rozhodli napraviť problém pomocou sit-upov. V odbornej práci o rehabilitácii dolnej časti chrbta Joshua Johnson z Utah State University odporúča odvrátiť pozornosť od sit-upov, pretože kladú veľký dôraz na miechové štruktúry a počas výkonu vytvárajú značné kompresívne sily.

Jazda na bicykli

Štúdia uverejnená v roku 2010 v „American Journal of Sports Medicine“ zistila, že najčastejšie nadmerné zranenie medzi elitnými cyklistami bolo na spodnej časti chrbta. Zo všetkých cyklistov, s ktorými sa uskutočnila štúdia, 58% malo v predošlých 12 mesiacoch bolesti dolnej časti chrbta a 41% všetkých cyklistov vyhľadalo lekársku liečbu. V tejto konkrétnej štúdii sa nehľadala konkrétna príčina výskytu úrazov chrbta, ale podozrenie na zaujaté postoja cyklistov je určite podozrivé. Nech je príčina akákoľvek, cyklistika sa javí ako zlá voľba cvičenia pre väčšinu ľudí s problémami s nízkym chrbtom.

Nárazové cvičenia

Mnoho ľudí s bolesťou dolnej časti chrbta nemôže tolerovať prudké vertikálne účinky, takže sa intuitívne vyhýbajú behu a skoku. Toto je pravdepodobne múdre. Beh zaberá viac ako dvojnásobné nárazové sily chôdze, keď noha dopadne na zem. Vynásobte to násobkom tisícov krokov v priemernom tréningu a kumulatívne zaťaženie dopadom sa skutočne sčítajú. Ak beh alebo skákanie zvyšujú bolesť chrbta, dbajte na varovanie pred bolesťou a nahradzujte cvičenia s nižším nárazom.

Výstraha

Bolesť chrbta má mnoho možných príčin. Špecifické typy a závažnosť podmienok dolnej časti chrbta môžu mať rôzny vplyv na cvičenie. Stanovenie diagnózy u vášho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti vám môže pomôcť naplánovať a navrhnúť cvičebný program, ktorý je vhodný pre váš stav. Práca so skúseným certifikovaným osobným trénerom vám môže tiež pomôcť vyvinúť progresy cvičení, ktoré môžu byť bezpečné a efektívne.