Vhodnosť

Aké cvičenie je dobré pre vaše pľúca?


Cyklistika pravidelne pomáha budovať funkciu pľúc.

Jupiterimages / Pixland / Getty Images

Budovanie silnej funkcie pľúc pomáha vášmu dýchaciemu systému pracovať efektívnejšie a často vedie k pocitu väčšej energie. Takmer akýkoľvek druh cvičenia je vhodný pre vaše pľúca, ale niektoré cvičenia, ako napríklad aeróbne cvičenie, sú lepšie ako iné. Niektoré cvičenia na posilnenie pľúc sa zameriavajú aj na pľúcnu kapacitu a funkciu.

Prečo je pľúcna kapacita dôležitá

Miera dýchania závisí od množstva kyslíka, ktoré potrebujú vaše svaly a od vašej pľúcnej kapacity, alebo od toho, ako efektívne fungujú vaše pľúca. Pľúca potrebujú cvičenie rovnako ako zvyšok tela, a keď vaše svaly tvrdšie pracujú, ich zvýšená potreba kyslíka spôsobuje, že vaše pľúca tvrdšie pracujú. Pomáha to zvyšovať kapacitu pľúc a umožňuje vám vytvárať kyslíkové rezervy v pľúcach a bunkách - výsledky sa prejavia, keď sa nedostanete z dychu tak rýchlo, ako pravidelne cvičíte. Schopnosť účinne dýchať vám pomôže, aj keď nevykonávate cvičenie tým, že vám dá viac energie a umožní vám sústrediť sa kognitívne.

Začíname

Keď cvičíte, vaše svaly požadujú viac kyslíka, čo znamená, že vaše pľúca sa cvičia a pracujú rýchlejšie a ťažšie, aby priviedli potrebný vzduch. Aeróbne cvičenie je ideálne na budovanie sily a kapacity v pľúcach. Vyskúšajte chôdzu, beh, plávanie, jazdu na bicykli alebo svoju obľúbenú aerobiku v telocvični. Ak chcete správne cvičiť svoje pľúca, cvičte tempom, ktoré spôsobí, že sa budete cítiť mierne dych po dobu najmenej 30 minút päťkrát týždenne. Stále by ste mali byť schopní viesť konverzáciu, hoci vaše dýchanie by malo byť rýchlejšie ako obvykle.

Zamerajte sa na svoje pľúca

Mnoho ľudí si časom rozvíja zlé dýchacie návyky, ale cielené cvičenia môžu pomôcť opraviť tieto návyky. Správne dýchanie vyžaduje, aby sa vaša bránica sťahovala a pohybovala sa nadol pri vdychovaní, čo spôsobí rozšírenie brucha. Keď vydýchnete, membrána sa uvoľní a posunie nahor, aby pomohla pľúcam uvoľniť vzduch. Ak sa pri dýchaní rozširuje hrudník namiesto brucha, účinne nezasahujete do bránice. Zamerajte sa na svoju bránicu tak, že budete ležať na chrbte s ohnutými kolenami a nadýchnuť sa pre počet tri a pre počet šesť. Položte jednu ruku na brucho a druhú na hruď, aby ste sa uistili, že používate správne svaly; hrudník by sa nemal rozširovať, ale žalúdok by sa mal rozširovať. Cvičenie labutí vám pomôže prehĺbiť kapacitu pľúc. Začnite ležaním na bruchu rukami vedľa ramien a potom vytiahnite hornú časť tela z podlahy; vaše boky a nohy zostanú dole. Nadýchnite sa pri zdvíhaní a výdychu, keď spúšťate pri 10 opakovaniach. Otvorte hrudník a zaistite si bránicu pomocou stojatých roztiahnutí hrudníka. Postavte sa s nohami šírky ramien od seba a vdychujte, keď zdvíhate ruky na bok a rovno nad hlavou. Vydýchnite, keď ich spúšťate na štyri opakovania.

Kombinácia dýchania s pohybom

Niektoré formy cvičenia, ako napríklad joga a pilates, zahŕňajú dýchanie ako prirodzenú súčasť, vďaka čomu sú správne dýchacie techniky nevyhnutné na správne vykonanie cvičenia. Tieto cvičebné žánre sa viac zameriavajú na pomalé, kontrolované pohyby a zvýšenú flexibilitu. Oba typy cvičení vám umožňujú vykonávať aeróbne alebo anaeróbne cvičenia v závislosti od zvolených pohybov a intenzity. Ale pretože dýchanie je súčasťou každého pohybu a polohy, sú dobré pre vaše pľúca bez ohľadu na intenzitu. Viaceré štúdie, vrátane „cvičenia jogy zvyšujú rozšírenie hrudnej steny a objemu pľúc u mladých zdravých thajských lekárov“, ktoré bolo uverejnené v Thajskom časopise fyziologických vied 2006, ukazujú, že pravidelná jóga pomáha zvyšovať kapacitu pľúc a účinnosť dýchania.

Foto Kredity

  • Jupiterimages / Pixland / Getty Images